Acil servise başvuran bireylerde sağlık okuryazarlığı, sağlık iletişimi sorunları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examination of health literacy, health communication problems and affecting factors in individuals applying to the emergency department
- Tez No: 897285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZLEM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, acil servise başvuran bireylerde sağlık okuryazarlığı, sağlık iletişimi sorunları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırmanın evreni, 2024 Şubat ve Mart aylarında Ankara ili Etlik Şehir Hastanesi Acil Servisine yeşil alana başvuran bireylerden oluşmaktadır. Araştırmaya dâhil edilme kriterlerine uyan 413 birey çalışmaya alınmıştır. Güç analizi yapılmış olup 0,90 güç, 0,05 hata payı gerekli örneklem hacmi 413 olarak hesaplanmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği ve Sağlık İletişimi Sorunları Ölçeği ile toplanmıştır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Araştırma verileri Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. İki gruba sahip bağımsız değişkenlerde bağımsız örneklemler t testi (Independent samples t test), en az üç ve üzeri grubu bulunan değişkenlerde tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) kullanılmıştır. Katılımcıların %53,8'inin kadın, %54,5'inin evli, %60'ının çocuğunun olduğu, %38,7'sinin lise eğitimi almış olduğu, %60,8'inin kronik bir hastalığının olmadığı, %64,9'unun düzenli ilaç kullanmadığı, %74,8'inin bir yılda 3 kez veya altında hastaneye başvurduğu, %81,6'sının mevcut rahatsızlığı için ilk olarak acil servise başvurduğu ve %62,7'sinin şikâyetinin acil/çok acil olduğu saptanmıştır. Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği puan ortalaması 83,47±19,55, Sağlık İletişimi Sorunları Ölçeği puan ortalaması 2,49±0,62 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine health literacy, health communication problems and affecting factors in individuals applying to the emergency department. This study is a descriptive type study. The population of the research consists of individuals who applied to the green area of the Etlik City Hospital Emergency Service in Ankara in February and March 2024. 413 individuals who met the inclusion criteria were included in the study. A power analysis was performed and the required sample size was calculated as 413 with a power of 0.90 and a margin of error of 0.05. The data of the study were collected with the Personal Information Form, Health Literacy Scale and Health Communication Problems Scale. Data were collected by face-to-face interview method. Research data were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 program. Independent samples t test was used for independent variables with two groups, and one-way analysis of variance (One-way ANOVA) was used for variables with at least three or more groups. 53.8% of the participants were women, 54.5% were married, 60% had children, 38.7% had a high school education, 60.8% did not have a chronic disease, 64.9% had no chronic disease. It was determined that 100,000 of them did not use medication regularly, 74.8% of them were admitted to the hospital 3 times or less in a year, 81.6% of them first applied to the emergency room for this condition, and 62.7% of them had urgent/very urgent complaints. The mean score of the Health Literacy Scale was 83.47±19.55, and the mean score of the Health Communication Problems Scale was 2.49±0.62.