Çocuklarda davranış yönlendirmede anlat-göster-yap, anlat-oynat-yap, film modelleme ve mobil dental uygulama kullanımının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of tell-show-do, tell-play-do, film modeling, and mobile dental application use in behavior guidance in children
  1. Tez No: 897287
  2. Yazar: ZEHRA SAVRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KIZILCI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı çocuklarda dört farklı davranış yönlendirme tekniğinin (anlatgöster-yap, anlat-oynat-yap, film modelleme ve mobil dental uygulama) etkinliğini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Çalışmaya, Erciyes Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Çocuk Diş Hekimliği Bölümü'ne tedavi amacıyla başvuran, sistemik hastalığı ve diş hekimliği deneyimi bulunmayan, klinikte tedavi yaptırabilen (Frankl 3 ve 4), 6-10 yaş aralığındaki 48 çocuk (22 kız, 26 erkek) dahil edildi. Her grupta 12 hasta olacak şekilde dört grup (anlat-göster-yap, anlat-oynat-yap, film modelleme ve mobil dental uygulama) oluşturuldu. Hastalara üç seans (fissür örtücü, lokal anestezisiz restoratif tedavi, lokal anestezili restoratif tedavi) uygulandı. Hastaların anksiyete düzeyleri fizyolojik (sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, nabız, oksijen saturasyonu (SpO2) ve ateş), psikometrik (Değiştirilmiş Çocuk Diş Kaygısı Ölçeğinin Yüzler versiyonu (MCDAS(f)), projektif tekniklerle (Raghavendra, Madhuri, Sujata resim skalası (RMS-PS)), ağrı düzeyleri ise Wong-Baker Yüzler Ağrı Derecelendirme Ölçeği ile subjektif olarak değerlendirildi. Tüm seanslarda, uygulama öncesi ve sonrası ölçümler kaydedildi. Tüm gruplarda, vital bulgular normal değer aralığında seyretmiştir. Tüm seanslar değerlendirildiğinde ise gruplar arası en düşük sistolik basınç ortalama değeri mobil dental uygulama grubunda tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively evaluate the effectiveness of four different behavior guidance techniques in children (tell-show-do, tell-play-do, film modeling, and mobile dental application). The study included 48 children (22 girls, 26 boys) aged 6-10 who were admitted to Erciyes University, Faculty of Dentistry, Department of Pediatric Dentistry for treatment, had no systemic diseases or prior dental experience, and were able to undergo treatment in the clinic (Frankl 3 and 4). Four groups were formed with 12 patients in each group (tell-show-do, tell-play-do, film modeling, and mobile dental application). Three sessions were conducted for each patient (fissure sealant, restorative treatment without local anesthesia, and restorative treatment with local anesthesia). The children's anxiety levels were assessed physiologically (systolic blood pressure, diastolic blood pressure, pulse, oxygen saturation, and temperature), psychometrically (Modified Child Dental Anxiety Scale- face version (MCDAS(f))), projectively (Raghavendra, Madhuri, Sujata Picture Scale (RMS-PS)). Their pain levels were subjectively evaluated using the Wong-Baker FACES Pain Rating Scale. Measurements were recorded before and after the procedures in all sessions. In all groups, vital signs remained within the normal range. When all sessions were evaluated, the lowest average systolic blood pressure was observed in the mobile dental application group (p0.05).