Söğütlü (Sakarya) ilçesinin fiziki coğrafyası
The physical geography of the district of Söğütlü (Sakarya)
- Tez No: 399380
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDIN KOLUKISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırma sahamız olan Söğütlü ilçesi, Marmara Bölgesi'nin Çatalca-Kocaeli Bölümü'nde yer alan Sakarya ilinin 16 ilçesinden biridir. Genel olarak sade bir topografik özelliğe sahip olan araştırma sahası yaklaşık 141 km2 yüzölçümüne ve denizden ortalama 31 m yüksekliğe sahiptir. Araştırma sahasında en geniş alanlı bulunan morfolojik birim Söğütlü ovasıdır. Söğütlü ovası; Kuvaterner zamanlı oluşmuş, düz alanlardaki çakıl, kum, çamur çökellerinden müteşekkil alüvyonlardan oluşan, ortalama yüksekliği 15-20 m arasında değişen, yüksek tarımsal potansiyele sahip verimli bir ovadır. Araştırma sahası akarsular itibariyle zengin bir potansiyele sahiptir. İlçenin güneydoğusunda Adapazarı sınırında GB-KD yönlü, doğuda hendek ilçesi sınırında ise K-G yönlü akan Sakarya nehri ile sahanın güneybatısında Çark Deresi ve bu akarsuyun kolu Akçakamış deresi bulunur. Araştırma sahasında en fazla yağışın kış aylarında ve en az yağışın yaz aylarında görülmesi, nispeten kış ılıklığının yaşanması Akdeniz iklimine ait bir özellik gösterirken, her mevsimin yağışlı geçmesi Karadeniz iklimini karakterize etmektedir. Bu da bölümde nemli/yarı nemli özelliğe sahip geçiş iklim tipinin görüldüğünü kanıtlamaktadır. Araştırma sahasında toprağın oluşumunda toprağın oluşumunda iklim ve ana kayanın yanı sıra topografya özellikleri de etkili olmuştur. Ancak saha içerisinde topografya özelliklerinin çeşitlilik arz etmemesi ve iklim farklılıklarının olmaması nedeniyle, sahadaki toprak çeşitliliği fazla değildir. Araştırma sahasında alüvyal topraklar en geniş alanlı toprak grubudur. Sahanın akarsuları olan Sakarya, Çark ve Akçakamış dereleri boyunca ve ilçenin güney kesimlerinde kesintisiz olarak bu topraklara rastlanılır. İlçede, verimli olan bu topraklar üzerinde yoğun bir şekilde tarımsal faaliyetler yapılmaktadır. Bitki örtüsü itibariyle araştırma sahasında geniş yapraklı ormanlar yer alır. Oflak dağında gürgen, kayın, meşe ormanları yer tutarken sahanın doğusunda gürgen ve meşe ormanları bulunur.
Özet (Çeviri)
Söğütlü district which is our research area locates in Çatalca-Kocaeli Part of Marmara Region, and one of the 16 districts of city of Sakarya. The research area, which has generally a plain topographical feature, is 141 km2, and on average 31 meters of elevation form sea level. The largest morphological entity found in the research area is Söğütlü Plain. Söğütlü Plain; emerging quaternary time, consisting of alluvium with gravel, sand, mud sediments ,and with the changing average of 15-20m height, is a fertile plain with highly potential of agriculture. The research area has a rich potential with streams. There is Sakarya River in the southeast of the district on Adapazarı border SW-NE direction, in the east on Hendek border N_S direction , and there is Çark Brook and its creek Akçakamış Brook in the southwest of the area. That the most rainy months are the winter months and the least rainy months are the summer months, and relatively there are warm winters shows the characteristics of Mediterranean climate; furthermore, that everymonth is rainy is characterized with Black Sea Climate. And this proves that transition climate which has the feature of humid/semi humid is being seen in this area. Right along with topographical features; climate and bed rock have acted a part in the process of the forming of the soil in the research area; however, since the topographical features do not vary and the lack of climate changes, the soil variety in the area is not too much. Alluvial soil is the widest field soil type in the research area. Along the streams of the area Sakarya River, Çark and Akçakamış brooks, and in the southern parts of the district, this type of soil is seen. In the district on this so fertile soil agriculture is done intensively. By vegetation, large leafed forests are seen in the research area. While hornbeam, beech, and oak forest are seen on Oflak mountain, in the east of the area hornbeam and oak forests are seen.