Yozgat Müzesinde bulunan Türk işi örnekler
Turkish work examples in the Yozgat Museum
  1. Tez No: 897311
  2. Yazar: MÜRÜVET KASALAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KASAPLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Müzecilik, Crafts, Museology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırmada Yozgat Müzesinde bulunan Türk işi örnekler incelenmiştir. Araştırma kapsamında, müzenin üst katında bulunan gelin odasındaki dolaplardan Türk işi ürünler çıkarılarak incelemeye alınmıştır. Müzede bulunan 40 adet Türk işi örnek resimleri çekilerek, tür, boyut, teknik, gereç, renk, motif ve kompozisyon özellikleri bakımından detaylandırılarak bilgi formları oluşturulmuştur. Çalışmada Yozgat ili, Yozgat Müzesi, işleme tarihi ve Türk işi teknikleri alt başlıklarla araştırılmıştır. Ürünlerin çoğunda zemin renginde krem rengi kullanıldığı, kumaşların pamuklu dokuma olduğu tespit edilmiştir. İşlemelerde ürün türü olarak peşkirin yoğunlukta olduğu görülmüştür. İşleme tekniklerinden sarma tekniğinin daha çok uygulandığı görülmüştür. Ürünlerde çoğunlukla bitkisel motiflere yer verilmiştir. Bu çalışmayla geçmişte yapılan ürünlerin ortaya çıkartılıp belgelenmesi ve daha sonra yapılacak olan araştırmalara yardımcı olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, Turkish artefacts in the Yozgat Museum were examined. Within the scope of the research, Turkish handicraft products were taken out of the cabinets in the bridal room on the upper floor of the museum and examined. Information forms were created by taking pictures of 40 Turkish work samples in the museum and examining them in terms of type, size, material, technique, color, motif and composition features. In the study, Yozgat province, Yozgat Museum, embroidery history and Turkish craft techniques were researched under subheadings. It has been determined that most of the products use cream as a background color and the fabrics are cotton woven. It was observed that the product type in embroidery was mostly towel It has been observed that the wrapping technique is used more among the processing techniques. The products mostly feature floral motifs. The aim of this study is to reveal and document the products made in the past and to assist future research.