Prof. Ülker Muncuk Müzesinde bulunan Türk işi peşkirler
Turkish work peshkirs in the Prof. Ülker Muncuk Museum
  1. Tez No: 897317
  2. Yazar: KISMET KAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KÖKLÜ KASAPLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: El Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışmada Prof. Ülker MUNCUK Müzesinde bulunan Türk işi tekniği ile işlenmiş peşkirler incelenmiştir. Bu araştırma ile Türk işi peşkir eserlerinin nakış alanına, kültürümüze kazandırılması ve gelecek nesillere aktarılması amaçlanmıştır. Prof. Ülker MUNCUK Müzesinde geleneksel özelliklere sahip olan yetmiş adet Türk işi peşkir araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmada betimsel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, Ankara, Müze, Sanat, El sanatları, İşleme sanatı ve Türk işi tekniğinin tarihçeleri incelenmiştir. Eserlerin değerlendirilmesinde kullanmak amacı ile bilgi formu geliştirilmiştir. Bilgi formu doğrultusunda; boyutları, gereçleri, teknik özellikleri, renkleri, motif ve kompozisyon özellikleri incelenmiştir. Türk işi peşkir eserleri fotoğraflanarak bilgi formunda sunulmuştur. Yetmiş adet eserin desenleri çizilerek bilgi formuna eklenmiştir. Bilgi formunda elde edilen veriler doğrultusunda ürünlerin frekans ve yüzdeleri hesaplanarak çizelgelerde sunulmuştur. Araştırma da çıkan sonuçlar doğrultusunda el sanatlarını daha fazla geliştirmek ve tanıtabilmek adına öneriler sonuç kısmına eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the towels processed with Turkish technique in the Prof. Ülker MUNCUK Museum were examined. With this research, it is aimed to introduce Turkish handmade peshkirs works to the field of embroidery, to our culture and to pass them on to future generations. Seventy Turkish peshkirs with traditional features were included in the research at the Prof. Ülker MUNCUK Museum. Within the scope of the research, the histories of Ankara, Museum, Art, Handicrafts, Embroidery art and Turkish craft technique were examined. An information form has been developed for use in the evaluation of works. An information form has been developed for use in the evaluation of works. In line with the information form, its dimensions, materials, technical specifications, color's, motif and composition features were examined. Turkish hand peshkirs works were photographed and presented in an information form. Patterns of seventy works were drawn and added to the information form. In line with the data obtained in the information form, the frequencies and percentages of the products were calculated and presented in the tables. In line with the results of the research, suggestions have been added to the conclusion section in order to further develop and promote handicrafts.