Öğretmenlerin okul müdürlerinin sosyal adalet liderliğine ilişkin algıları ile yöneticiye bağlılıkları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' perceptions of school principals' social justice leadership and their commitment to principals
  1. Tez No: 897326
  2. Yazar: SERAY MARAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SAYLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı okul yöneticilerinin sosyal adalet liderlik davranışları ile öğretmenlerin yöneticiye bağlılıkları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel araştırma yaklaşımına uygun ilişkisel tarama modelinde olan bu çalışmanın evrenini, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Siirt ili merkez ilçesindeki ilkokul ve ortaokullarda görev yapmakta olan 1600 öğretmen oluşturmaktadır. Örneklem ise basit tesadüfi örneklem alma yoluyla 423 öğretmenden oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri“Sosyal Adalet Liderliği Ölçeği”ve“Yöneticiye Sadakat Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Veriler analiz edilirken aritmetik ortalama, t-testi, ANOVA testi, Pearson Korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonuçları incelendiğinde; öğretmenlerin sosyal adalet liderliği ile yöneticiye bağlılık düzeylerinin“yüksek”olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin Sosyal Adalet liderlik algıları cinsiyet, eğitim durumu, aynı okulda hizmet yılı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken kıdem değişkenine göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Öğretmenlerin Yöneticiye bağlılık algıları ile cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken eğitim durumu, aynı okulda hizmet yılı ve kıdem değişkenine göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Mevcut araştırma ile okul müdürlerinin sosyal adalet liderliği davranışlarının öğretmenlerin bağlılık üzerindeki etkisi dikkate alındığında, bu çalışma ile okul müdürlerinin kültürel farklılıklara saygı ve sosyal adalet uygulamalarında bilinç ve farkındalığına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between social justice leadership behaviors of school administrators and teachers' loyalty to the administrator. The universe of this study, which is in the relational screening model suitable for the quantitative research approach, consists of 1600 teachers working in primary and secondary schools in the central district of Siirt province in the 2022-2023 academic year. The sample consists of 423 teachers through simple random sampling. The data of the study were collected through the“Social Justice Leadership Scale”and“Loyalty to the Administrator Scale”. While the data were analyzed, arithmetic mean, t-test, ANOVA test, Pearson Correlation and regression analysis were performed. When the analysis results were examined; It was determined that the levels of teachers' social justice leadership and loyalty to the administrator were“high”. According to the research results, there was no statistically significant difference between teachers' Social Justice leadership perceptions in terms of gender, educational status, and years of service in the same school, while a significant difference was detected according to the seniority variable. While there is no statistically significant difference between teachers' perceptions of commitment to the administrator and gender, a significant difference was found according to educational status, years of service at the same school, and seniority. Considering the effect of school principals' social justice leadership behaviors on teachers' commitment with the current study, it is thought that this study will contribute to the awareness and consciousness of school principals in respecting cultural differences and social justice practices.