Büyümesizlik teorisi ve Türkiye açısından incelenmesi
The theory of degrowth and its analysis in terms of Turkey
  1. Tez No: 897335
  2. Yazar: EDA ÇİÇEK GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Ekonomik büyüme kapitalist dünya ekonomilerinde birincil hedef olarak kendini göstermektedir. Dünya genelinde ülkeler ekonomik büyüme hedeflerine ulaşabilmek için çeşitli politikalar izlemektedirler. Büyümenin, ülkelerin gelişmesi ve ekonomik olarak büyümeleri için gerekli olduğuna dair geçmişten günümüze kadar gelen yaygın bir inanış ve güçlü bir literatür bulunmaktadır. Bunun tersi olarak ekonomik büyümenin insanlığın gelişimi için tek çare olmadığı hatta ekonomik büyüme kavramının gezegen ve insanlar için tehlikeli olduğunu savunan bir düşünce mevcuttur. Tezde konu edilen Büyümesizlik Teorisi 1970'li yıllarda Roma Kulübü tarafından savunulmaya başlanmış ve günümüzde taraftarları artmaya başlamıştır. Teoriye göre, ekonomik büyüme günümüz dünyasında çevresel sürdürülebilirlik ve refahı sağlamak konusunda eksik kalmaktadır. Büyüme uğruna gezegenin kaynakları tahrip edilmekte ve insanlar aşırı tüketim ortamında yaşamaya mahkûm edilmektedir. Tezde Büyümesizlik Teorisini daha iyi anlayabilmek için ilk olarak ekonomik büyüme kavramının teorik çerçevesinden bahsedilmektedir. İkinci bölümde mevcut büyüme fetişinin ekonomik, sosyal ve çevresel maliyetleri üzerinde durulmaktadır. Ardından, Büyümesizlik Teorisinin kavramsal kökleri ve temel prensipleri açıklanarak teoriye yönelik olumlu ve olumsuz görüşlere yer verilmektedir. Tezin son bölümü olan dördüncü bölümde ise Büyümesizlik Teorisinin Türkiye açısından uygulanabilirliği incelenerek tartışılmaktadır. Bu tez, ekonomik büyümenin gezegenin refah ve huzuru için tek çare olmadığını, Büyümesizlik Teorisinin doğa ve insanların uyum içinde yaşayabileceği bir çerçeve sunduğunu göstermek için yazılmıştır. Tezde, Büyümesizlik Teorisinin Türkiye açısından uygulanabilirliği tartışılarak, Türkiye'de Büyümesizlik Teorisine dair gerekli olan altyapının bulunduğu gösterilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Economic growth is the primary goal of the capitalist economies. Countries pursue various policies to achieve their economic growth targets. There is a widespread belief and a strong literature until now that growth is necessary for countries to develop and grow economically. On the contrary, there is an idea that economic growth is not the only solution for the development of humanity and that the concept of economic growth is dangerous for the planet and people. The Degrowth Theory, which is the subject of this thesis, was started to be advocated by the Club of Rome in the 1970s and its supporters have started to increase. According to the theory, economic growth falls short of ensuring environmental sustainability and well-being in today's world. For the sake of growth, the planet's resources are being destroyed and people are condemned to live in an environment of overconsumption. In order to better understand the Degrowth Theory, the thesis first discusses the theoretical framework of the concept of economic growth. The second chapter focuses on the economic, social and environmental costs of the current growth fetish. Then, the conceptual roots and basic principles of the Degrowth Theory are explained and positive and negative views on the theory are presented. The last part of the thesis, the fourth chapter, examines and discusses the applicability of the Degrowth Theory for Turkey. This thesis is written to show that economic growth is not the only solution for the welfare and peace of the planet and that the Degrowth Theory offers a framework in which nature and humans can live in harmony. By discussing the applicability of the Degrowth Theory for Turkey, the thesis aims to show that Turkey has the necessary infrastructure for the Degrowth Theory.