Albanian question in the Balkans and the security of Macedonia
Balkanlarda Arnavut sorunu ve Makedonya'nın güvenliği
- Tez No: 89734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu tezdeki argümanlar üç unsuru takip ediyor. Birincisi, Makedonya'nın etnik sorunları onun politik dengesini ve bölgesel bütünlüğünü tehdit etmemektedir, çünkü Makedonya' daki Arnavutlar Kosova'dan ve Arnavutluk'tan destek almamaktadır. İkincisi, Makedonyalı Arnavutlar bu devletin kendi politik durumuna daha fazla bağlıdırlar. Bu yüzden, Kosova'daki olayların ve Kosova'nın bağımsızlığının Makedonya'nın parçalanmasıyla sonuçlanacak bir dizi olay meydana getireceği yanlış bir öngörüdür. Makedonya' daki Arnavutlar Makedonyalılarla eşitlik kavgası vermektedirler. Üçüncü ve son olarak, 1912'deki kuruluşundan itibaren Arnavutluk devleti hiçbir zaman bölgede dengeyi bozucu bir politika izlememiştir. Arnavutluk aslında diğer ülkelerdeki Arnavutların sorunlarıyla uğraşmayarak güvenliğini sağlamıştır. İkinci Dünya Savaşı 'ndan sonra da politikası statükoyu korumak ve bir Balkan savaşının çıkmasını engellemek üzerine olmuştur. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The arguments of the thesis develop along three lines. First, we consider that ethnic politics does not pose any threat to Macedonia's stability and territorial integrity. It is so because the Albanians in Macedonia do not enjoy the support of Albania or Kosova. Second, the politics of the Albanians in Macedonia is heavily dependent on internal dynamics within the state. Hence, the wrong western perceptions that Kosova events and its independence could trigger a chain of events leading to Macedonia's break up. The Albanians in Macedonia strive for equality with the Macedonians. Finally, the foreign policy of the Albanian state has never been a destabilising factor for the region since its creation in 1912. Albania has managed to preserve its security by not dealing with the Albanian question. Even after the end of the Cold War, its policy was designed to preserve the status quo and avoid the war in the Balkans. Ill