Suça ve mağdura yönelik yaklaşımlarda duygusal yaklaşım başa çıkmanın etkileri
The role of emotional approach coping on attitudes towards crime and victims
- Tez No: 897341
- Danışmanlar: DOÇ. KAAN YILANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Duygusal başa çıkmanın suça yönelik tutumlar (antisosyal niyet ve haklılık düşünceleri) ile mağdura yönelik farkındalık (ön yargı, kalıp yargı ve farkındalık) arasındaki ilişkideki aracı değişken rolünü incelemek amaçlanmıştır. 295 katılımcı, Suça Yönelik Tutumlar ve İlişkiler Ölçeği, Mağdurlara Yönelik Farkındalık Ölçeği ve Duygusal Başa Çıkma Ölçeğini doldurmuştur. Korelasyon analizinde ölçek toplamlarının birbirleri ile anlamlı bir ilişkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the mediator role of emotional approach coping on the relationship between criminal attitudes (antisocial intent and entitlement) and perception and awareness towards victims (prejudice, mold-judgment and awareness). Total number of 295 participants completed Measures of Criminal Attitudes and Associates, Perception and Awareness Toward Victims Scale and Emotional Approach Coping Scale. The correlation analysis revealed no significant relations between total scores of each scale. Mediation analysis did not support the expected model.