Sanatsal camlarda dikroik etkinin araştırılması
Investigation of dichroic effect in artistic glasses
- Tez No: 897340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVİN YEŞİLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez kapsamında, dikroik etkilerin sanatsal cam üretiminde kullanımı ile ilgili araştırmaların ülkemizde oldukça sınırlı olmasından yola çıkılarak, cam sanatında özgün ve yenilikçi tasarımların alana kazandırılması ve dikroik etki ile bu etkiye sahip sanatsal camların elde edilebilmesi konularında ilgili literatüre kaynak sağlanması amaçlanmıştır. Tezin giriş bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı ve özgün değerine yer verilmiştir. Sonrasında cam, sanatsal alanda ele alınmış ve ışık ile etkileşimine değinilmiştir. Dikroik camın tanımı ve tarihçesi anlatılmıştır, dikroik camın kullanım alanlarına değinilip bu cam ile çalışma yapan sanatçılardan örnekler verilmiştir. Son bölümde çalışma kapsamında kullanılan cam teknikleri ve cam türleri tanımlanmış ve araştırmacının uygulamalarına yer verilmiştir. Bu araştırma için, yurt içinden ve yurt dışından dikroik cam çeşitleri tedarik edilmeye çalışılmıştır. Yurt içinde herhangi bir dikroik cam çeşidi satılmamakta olup sadece yüzey yarı çevresinde dikroik püskürtmeye sahip effetre cam çubuk bulunduğu, bu cam türünün yurt dışından temini ise zahmetli ve çok maliyetli olduğu saptanmıştır. Kişisel çalışmalar, denemeleri ve sanatsal üretim olarak iki alanda gerçekleşmiştir. Dikroik camın ışık ile etkileşiminden yola çıkılarak özgün tasarımlar yapılmış olup, dikroik cam ve dikroik etkili cam çeşitleri kullanılarak cam füzyon, cam çökertme, açık alevde cam şekillendirme, soğuk cam işleme teknikleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been determined that no research has been conducted on the use of dichroic glass in the artistic field in Turkey and that there is not enough information on dichroic glass types or their use. Within the scope of this thesis, it is aimed to work on this deficiency in this field. In the first part of the thesis, there is an introduction to the thesis. In the second part, glass is discussed in the artistic field and its interaction with light is mentioned. In the third section, the definition and history of dichroic glass are explained. In the fourth part, the usage areas of dichroic glass are mentioned and examples of artists who work with this glass are given. In the fifth part, the glass techniques and glass types used in the study are described and the researcher's practices are included. For this research, an attempt was made to procure dichroic glass types from domestic and foreign markets. It has been determined that no type of dichroic glass is sold domestically and that there is only effetre glass rod with dichroic spraying on the surface half-circle, and that this type of glass is difficult and very costly to obtain from abroad. Personal studies have been carried out in two areas: experiments and artistic production. Original designs have been made based on the interaction of dichroic glass with light, and glass fusion, glass slumping, flame working, and cold glass techniques have been applied using dichroic glass and dichroic effect glass varieties.