Atatürk dönemi Türkçü ve milliyetçi uygulamalar
Turkist and nationalist practices in Atatürk period
- Tez No: 897345
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK SARISAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Türkçülük fikri Osmanlı Devleti'nin son döneminde ortaya çıkmış, İttihat ve Terakki yönetiminde ilk Türkçü uygulamalar hayata geçmiştir. Milli Mücadelenin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti devletinde, Atatürk'ün önderliğinde bir ulus devlet modeli geliştirilmiştir. Devletin kurulmasının ardından uygulanan milliyetçi politikalardan biri 1924 Anayasasında millet tanımının Türk olarak belirlenmesidir. Bununla birlikte gayrimüslimlere ve yabancılara getirilen kısıtlamalar ve Türk müteşebbislere sağlanan muafiyetlerle ekonomide Türk hakimiyeti kurulmak istenmiştir. Yabancıların elinde olan şirketler satın alınmış, yerli malı seferberliği başlatılmış ve böylece bu alandaki hakimiyet genişletilmeye çalışılmıştır. Eğitim alanında yeni bir alfabeye geçilmiş, okuma yazma oranının arttırılması hedeflenmiş, Türkçede bulunan yabancı kökenli kelimeler yerine yerlerine Türkçe karşılıklarının bulunması sağlanmıştır. Bunun dışında Milli Mücadeleden itibaren milletvekilleri mecliste yaptıkları konuşmalarda Türk'ün sahip olduğu niteliklere değinmiş ve Türklük vurgulu konuşmalar yapmıştır. 1937 yılında yapılan yasal düzenlemeyle birlikte ise devlet kendini milliyetçi olarak tanımlamıştır.
Özet (Çeviri)
The idea of Turkism emerged in the last period of the Ottoman Empire, and the first Turkist practices were implemented in the administration of the Union and Progress. In the Republic of Turkey, which was established after the National Struggle, a nation-state model was developed under the leadership of Atatürk. One of the nationalist policies implemented after the establishment of the state was the definition of nation as Turkish in the 1924 Constitution. However, with the restrictions on non-Muslims and foreigners and the exemptions provided to Turkish entrepreneurs, it was desired to establish Turkish dominance in the economy. Companies in the hands of foreigners were bought, mobilization of domestic goods was started and thus the dominance in this area was tried to be expanded. A new alphabet was adopted in the field of education, it was aimed to increase the literacy rate, and it was ensured that Turkish equivalents were found instead of foreign words in Turkish. Apart from this, since the National Struggle, the deputies mentioned the qualities of Turks in their speeches in the parliament and made speeches emphasizing Turkishness. With the legal regulation made in 1937, the state defined itself as nationalist.