İzmir Bozdağlar silsilesinin karayosunu florasının belirlenmesi ve bazı örneklerin biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Determination of the moss flora of İzmir Bozdağlar range and investigation of the biological activities of some samples
- Tez No: 897352
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN MURAT ALTUNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Mikrobiyoloji, Biology, Botany, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 486
Özet
Gerçekleştirilmiş olan arazi çalışmalarında Ege Bölgesi'nin orta batı bölümündeki Menderes Masifinin içerisinde yer alan Bozdağlar Silsilesinden karayosunu örnekleri toplanmıştır. Toplanan karayosunu örnekleri değerlendirilmiş ve 21 familya, 51 cins ve 100 takson varlığı belirlenmiştir. Belirlenen taksonlar içerisinden 18 tanesi B6 karesi için ilk kez kaydedilmiştir. Toplanan karayosunu örnekleri arasından Homalothecium aureum (Spruce) H.Rob., Homalothecium philippeanum (Spruce) Schimp., Hypnum andoi A.J.E.Sm., Leucodon sciuroides (Hedw.) Schwägr., Tortella squarrosa (Brid.) Limpr. ve Polytrichastrum formosum (Hedw.) G.L.Sm. biyolojik aktivite testleri için seçilmiştir. Biyolojik aktivitelerinin ortaya konması için seçilen örneklere, antimikrobiyal aktivite, antioksidan aktivite, antibiyofilm aktivite, antiquroum sensing aktivite testleri uygulanmıştır. Ayrıca karayosunu örneklerinin total fenolik miktarları analiz edilmiş ve biyokimyasal içerikleri GC/MS analizi yapılarak belirlenmiştir. Gerçekleştirilen testler sonucunda en güçlü antimikrobiyal ve antioksidan etki Polytrichastrum formosum (Hedw.) G.L.Sm. örneğinde en güçlü antioksidan etki Homalothecium aureum (Spruce) H.Rob., Homalothecium philippeanum (Spruce) Schimp. örneklerinde ve en güçlü antiquroum sensing aktivite Homalothecium aureum (Spruce) H.Rob., Homalothecium philippeanum (Spruce) Schimp., ile Polytrichastrum formosum (Hedw.) G.L.Sm. örneğinde gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
During the field study conducted within the Bozdağlar Range, located in the central western part of the Menderes Massif in the Aegean Region, bryophyte samples were collected. These samples were evaluated, leading to the identification of 21 families, 51 genera, and 100 taxa. Among the identified taxa, 18 were recorded for the first time in the B6 grid square. From the collected bryophyte samples, Homalothecium aureum (Spruce) H.Rob., Homalothecium philippeanum (Spruce) Schimp., Hypnum andoi A.J.E.Sm., Leucodon sciuroides (Hedw.) Schwägr., Tortella squarrosa (Brid.) Limpr., and Polytrichastrum formosum (Hedw.) G.L.Sm. were selected for biological activity tests. The selected samples were subjected to antimicrobial activity, antioxidant activity, antibiofilm activity, and anti-quorum sensing activity tests to reveal their biological activities. Additionally, the total phenolic content of the bryophyte samples was analyzed, and their biochemical compositions were determined using GC/MS analysis. The results indicated that the strongest antimicrobial and antioxidant effects were observed in Polytrichastrum formosum (Hedw.) G.L.Sm., the strongest antioxidant activity in Homalothecium aureum (Spruce) H.Rob. and Homalothecium philippeanum (Spruce) Schimp., and the strongest anti-quorum sensing activity in Homalothecium aureum (Spruce) H.Rob., Homalothecium philippeanum (Spruce) Schimp., and Polytrichastrum formosum (Hedw.) G.L.Sm.