Spor sponsorluğu sözleşmesinin hukuki niteliği
Legal charactesristic of sport sponsorship agreement
  1. Tez No: 897380
  2. Yazar: ŞULE ABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP İPEK YÜCER AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Söz konusu tez çalışmasında sponsorluk kurumunun ortaya çıkışından günümüze kadar geçirdiği değişim ve gelişimler esas alınarak; sponsorluğun, küresel çapta ortak dil haline gelmiş spor faaliyetleri yönünden yansımaları üzerinde durulmuştur. Spor alanında yapılan sponsorluk sözleşmeleri her millette olduğu gibi Türk hukukunda da önemli bir yer kaplamakta olup, uluslararası arenalarda da oldukça etkili bir iletişim aracıdır. Kitleler arasında böylesine büyük bir etkileşime yol açan spor sponsorluğu alanında kurulan spor sponsorluğu sözleşmeleri ise atipik yani isimsiz sözleşmelerden olduğundan hukuki niteliğinde ve olası bir uyuşmazlık durumunda uygulanması gerekli hukuk kuralları hususunda görüş birliği bulunmamaktadır. Bu nedenle konu çalışmada, spor sponsorluğu sözleşmeleri alanındaki ihtilaflı hususlar ile değerli yazar ve profesörlerin görüşleri de değerlendirilerek aynı zamanda diğer sözleşme tipleri ile de karşılaştırılarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, based on the changes and developments of the sponsorship institution from its emergence until today; The reflections of sponsorship in terms of sport activities, which have become a common language on a global scale, are emphasized. Sponsorship agreements made in the field of sport have an important place in Turkish law, as in every nation, and are a very effective communication tool in international arenas. Since the sport sponsorship agreements established in the field of sport sponsorship, which cause such a great interaction among the masses, are atypical, that is, innominate agreements, there is no consensus on their legal nature and the legal rules that should be applied in case of a possible dispute. For this reason, the subject examined in the study, by evaluating the controversial issues in the field of sport sponsorship agreements and the opinions of valuable writers and professors, and also by comparing them with other agreement types.