Kesici takım tasarımında optimizasyon ve sürdürülebilir üretimde verimlilik
Optimization in cutting tool design and efficiency in sustainable production
- Tez No: 897381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBAY BURÇİN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, torna tezgahında yapılan iyileştirmelerin verimlilik üzerindeki etkisini incelemektir. İyileştirme çalışmaları, kesici takımın ucunun yeniden tasarlanmasını ve üretilmesini içermektedir. Çalışma, yeni tasarlanan kesici ucun torna tezgahının performansını ve üretim verimliliğini nasıl etkilediğini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Çalışmanın yöntemi, deneysel bir yaklaşım içermektedir. Torna tezgahından devir hızı, kesme derinliği, ilerleme miktarı ve paso verileri toplanmıştır. Toplanan veriler kullanılarak, çeşitli performans ve verimlilik göstergeleri (ilerleme hızı, kesme hızı, talaş kaldırma hızı, üretim hızı, çevrim süresi, verimlilik artışı) hesaplanmıştır. İyileştirme öncesi ve sonrası üretim verileri karşılaştırılarak, verimlilikteki artış sayısal ve grafik olarak gösterilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, iyileştirme sonrasında iyileştirme öncesine kıyasla; ilerleme hızında %25'lik bir artış, kesme hızında %70'lik bir azalma, talaş kaldırma hızında %53'lük bir düşüş, çevrim süresinde (dakikada üretilen parça miktarı) %25'lik bir artış, işleme süresinde %20'lik bir azalma, üretim hızında %36,4'lük bir artış sağlanmıştır. Ayrıca, iyileştirme sonrasında iyileştirme öncesine göre torna tezgahının verimliliğinde %34,1 oranında artış sağlandığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar, yapılan iyileştirmelerin torna tezgahının performansı ve verimliliği üzerinde önemli bir olumlu etkisi olduğunu göstermektedir. Bu olumlu sonuçlar, kesici ucun geometrik tasarımının optimize edilmesi ve takım tutucu sisteminin iyileştirilmesi ile açıklanabilmektedir. Yeni tasarlanan kesici uç, daha etkin bir talaş kaldırma süreci sağlayarak, birim zamanda daha fazla malzeme kaldırılmasına olanak tanımıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, torna tezgahında kesici takım tasarımının optimize edilmesi ve üretim süreçlerinin iyileştirilmesi yoluyla verimliliğin artırılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of improvements made to a lathe on productivity. The improvements include the redesign and production of the insert of the cutting tool. The study aims to evaluate how the newly designed insert affects the performance and production efficiency of the lathe. The methodology of the study involves an experimental approach. Speed, depth of cut, feed rate and pass data were collected from the lathe. Various performance and productivity indicators (feed rate, cutting speed, metal removal rate, production rate, cycle time, productivity increase) were calculated using the collected data. Production data before and after the improvement were compared and the increase in productivity was shown numerically and graphically. According to the results obtained, compared to the preimprovement period, there was a 25% increase in feed rate, a 70% decrease in cutting speed, a 53% decrease in metal removal rate, a 25% increase in cycle time (number of parts produced per minute), a 20% decrease in machining time, and a 36.4% increase in production rate. In addition, it was determined that there was a 34.1% increase in the productivity of the lathe after the improvement compared to before the improvement. These results show that the improvements have had a significant positive impact on the performance and productivity of the lathe. These positive results can be explained by optimizing the geometrical design of the insert and improving the toolholder system. The newly designed insert provided a more efficient chip removal process, allowing more material to be removed per unit time. In conclusion, this study shows that productivity can be increased by optimizing the cutting tool design and improving the manufacturing processes on the lathe.