Ortaöğretim kurumlarında çalışan kadın yöneticilerin dönüşümcü liderlik özelliklerinin incelenmesi (İstanbul ili Sarıyer ilçesi örneği)
Examination of transformational leadership characteristics of women managers working in secondary education institutions (Sample of Sarıyer district of Istanbul province)
  1. Tez No: 897406
  2. Yazar: ŞERİFE AYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaöğretim (lise) kurumlarında görev yapan öğretmenlere göre liselerde çalışan kadın okul müdürleri ve kadın okul müdür yardımcılarının dönüşümcü liderlik özelliklerine sahip olma durumunu belirlemek ve öğretmenlerin demografik özellikleri bağlamında kadın yöneticilerine yönelik dönüşümcü liderlik algılarında farklılaşma olup olmadığını incelemektir. Dönüşümcü liderlik maddelerine verilen puanların ortalama değerleri daha yüksek olup, bunu geleneksel liderlik ve serbestlikçi liderlik izlemektedir. Kadın katılımcıların dönüşümcü liderlik algıları erkek katılımcıların algılarından daha yüksektir; ancak farklar anlamlı değildir (p>0.05). Bekar katılımcıların dönüşümcü liderlik algı düzeyleri, erkek katılımcıların dönüşümcü liderlik algı düzeylerinden daha yüksektir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine whether female school principals and female school assistant principals working in high schools have transformational leadership characteristics compared to teachers working in secondary education (high school) institutions, and to examine whether there is a difference in the transformational leadership perceptions of female principals in the context of teachers' demographic characteristics. The average values of the scores given to transformational leadership items are higher, followed by traditional leadership and laissez-faire leadership. Female participants' perceptions of transformational leadership are higher than male participants' perceptions, but the differences are not significant (p>0.05). Single participants' transformational leadership perception levels are higher than male participants' transformational leadership perception levels (p0.05).