Soya ürünlerinde ısıl işlem hasarının tespit edilmesi
Determination of temperature processing demage in soybean products
- Tez No: 897405
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmada ham soya, farklı ısıl işlemde üretilmiş tam yağlı soyaların ve farklı protein içerikli soya küspelerinin besin madde içeriklerinin hem kimyasal hem de NIR spektrofotometrik yöntemle ortaya konması amaçlanırken, aynı zamanda ısıl işlem parametre değerlerinin NIR spektrofotometrik yöntemle ölçülmesi hedeflenmiştir. Bu çalışma; büyük soya yemi üreticisi işletmelerden toplanan örneklerle yürütülmüştür. Farklı sıcaklıklarda tam yağlı soya (TYS) üreten işletmelerden ham soya ve TYS örnekleri toplanmıştır. Her muamele grubu için 25 örnek alınmış ve toplamda 75 numune analiz edilmiştir. Araştırmadaki gruplar; kontrol grubu olarak ham soya, normal pişirme sıcaklığı 119-134°C (TYS-NS, yaygın kullanılan pişirme sıcaklığı) ve yüksek pişirme sıcaklığında 135-141°C (TYS-YS) ısıl işlem görmüş tam yağlı soyalardır. Yine farklı ticari yem işletmelerinden toplam 50 soya küspesi (SFK) örnekleri toplanmış, analiz sonuçlarına göre ham protein içerikleri %44-46 HP (SFK-A) ve %47-48,5 HP (SFK-B) içerikleri dikkate alınarak 2 gruba ayrılmıştır. Tüm örneklerin kimyasal analizleri (kuru madde, ham kül, ham protein, ham yağ) yapılmıştır. Aynı örneklerin Yakın Kızılötesi Yansıma Spektrofotometre (NIRS) cihazında temel besin madde analizleri, lizin ve metiyonin amino asit analizleri, ısıl işlem analizleri (Protein dağılabilirlik endeksi, KOH'de protein çözünürlüğü, tripsin inhibitör aktivitesi, reaktif lizin) yapılmış, ve reaktif lizin değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the nutritional contents of raw soybeans, full-fat soybeans (FFS) produced with different heat treatments, and soybean meals (SBM) with different protein contents by both chemical and NIR spectrophotometric methods. In addition, it was aimed to measure the heat treatment parameter values by NIR spectrophotometric method. This study was conducted with samples collected from large capacity soybean feed producers. Raw soybean and FFS samples were collected from full fat soybean producing enterprises at different process temperatures. Twent-five samples were taken for each treatment group and a total of seventy-five samples were analyzed. Groups the from research included control group with the raw-soybean, full-fat soybeans processed at the usual cooking temprature of 119-134 oC (FFS-NS), and full-fat soybeans processed at a high cooking temprature of 135-140 oC (FFS-FS). At the same time, a total of 50 soybean meal (SBM) samples were collected from different commercial feed undertakings. According to the results of analysis, the samples were seperated into two groups based on their crude protein contents 44-46% HP (SFK-A) and 47-48,5% HP (SFK-B). Chemical analyzes of all samples (dry matter, crude ash, crude protein, ether excrate) were conducted. Essenstial nutrient analyses, lysine and methionine amino acid analyses, thermal processing analyses (Protein dispersibility index, protein solubility in KOH, trypsin inhibitor activity, reactive lysine) were conducted on the same samples using a Near Infrared Reflection Spectrophotometer (NIRS), and reactive Lysine values were determined.