Çözüm odaklı kısa süreli yaklaşıma dayalı öfke kontrolü psikoeğitim programının 3-6 yaş grubunda çocuğu olan annelerin öfke kontrolüne etkisi
The effect of anger management psychoeducation program based on solution-focused brief therapy approach on anger control of mothers with children in the 3-6 age group
  1. Tez No: 897414
  2. Yazar: AYSUN TIRAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİRDEVS SAVİ ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı Çözüm Odaklı Kısa Süreli Yaklaşıma dayalı öfke kontrolü psikoeğitim programının 3-6 yaş grubunda çocuğu olan annelerin öfke kontrolüne etkisini incelemektir. Araştırmada ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenini Çözüm Odaklı Kısa Süreli Yaklaşıma dayalı öfke kontrolü psikoeğitim programı, bağımlı değişkenini ise annelerin öfke kontrolü düzeyleri oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda; Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir anaokulunda 2023-2024 eğitim-öğretim yılında öğrenimine devam eden 3-6 yaş grubu çocukların anneleri arasından deney grubu (10 anne) ve kontrol grubu (10 anne) olmak üzere toplam 20 anne ile çalışılmıştır. Araştırmada veriler Kişisel Bilgi Formu ve Çok Boyutlu Öfke Ölçeği ile elde edilmiştir. Araştırmanın deneysel işleminde deney grubunda bulunan annelere araştırmacı tarafından hazırlanan 8 oturumluk Çözüm Odaklı Kısa Süreli Yaklaşıma dayalı öfke kontrolü psikoeğitim programı uygulanmış, kontrol grubuna deney süreci sona erene kadar herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Araştırma sürecinde deney ve kontrol gruplarına deneysel işlemden önce ön-test, deneysel işlemden sonra son-test ölçümleri, deney grubuna deneysel işlemden 6 hafta sonra izleme testi ölçümü yapılmıştır. Verilerin analizi sürecinde grupların ön-test, son-test ve izleme testi ölçümleri arasında anlamlı fark olup olmadığını belirlemek amacıyla“Bağımsız İki Örneklem T Testi”,“Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi”,“Mann Whitney U”kullanılmıştır. Bu araştırma sonucunda, Çözüm Odaklı Kısa Süreli Yaklaşıma dayalı öfke kontrolü psikoeğitim programı uygulanan deney grubundaki annelerin öfke toplam puanlarında düşüş olduğu ve bu düşüşün anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca deney grubundaki annelerin toplam öfke kontrolü son-test puanları ile kontrol grubundaki annelerin son-test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar ışığında Çözüm Odaklı Kısa Süreli Yaklaşıma dayalı öfke kontrolü psikoeğitim programının 3-6 yaş grubunda çocuğu olan annelerin öfke kontrolü üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bulgulara dayanarak; okullarda annelerin öfke kontrolüne ve duygu yönetimine yönelik grup çalışmalarına, psikoeğitim uygulamalarına ağırlık verilmesi ve Çözüm Odaklı Kısa Süreli Yaklaşımın grup temelli müdahalelerde kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of anger management psychoeducation program based on Solution-Focused Brief Therapy on the anger control of mothers with children in the 3-6 age group. In the study, a quasi-experimental design with pre-test and post-test control group was used. The independent variable of the study is the psychoeducation program applied to the experimental group between the pre-test and the post-test, and the dependent variable is the post-test anger control levels of the mothers. In line with the purpose of the research; In the 2023-2024 academic year, 20 mothers were studied in two different groups, experimental (10 mothers) and control (10 mothers), among the mothers of children aged 3-6 who continue in a kindergarten affiliated to the Burdur Provincial Directorate of National Education. In the study, the data were obtained with the Personal Information Form and the Multidimensional Anger Scale. In the experimental dimension of the study, an 8-session anger management psychoeducation program based on a Solution-Focused Brief Therapy prepared by the researcher was applied to the mothers in the experimental group, and no application was made to the control group until the end of the experimental process. During the study process, pre-test measurements were applied to the experimental and control groups before the experiment, post-test after the experimental process, and follow-up test measurements were applied to the experimental group six weeks later. In the process of data analysis,“Friedman's Test”, Wilcoxon Signed Ranks Test“, and ”Mann Whitney U" were used to determine the meaningful differences among the pre-test, post-test, and follow-up test measurements of the groups and data was analyzed. As a result of this study, it was obtained that the total anger scores of the mothers who applied the anger management psychoeducation program based on Solution-Focused Brief Therapy decreased in the experimental group and this decrease showed significant differences. In addition, it was found that there was a significant difference between the total anger control post-test scores of the mothers in the experimental group and the post-test scores of the mothers in the control group in favor of the experimental group. In line with these results, it has been determined that the anger management psychoeducation program based on a Solution-Focused Brief Therapy is an effective program on the anger control of mothers with children in the 3-6 age group. Based on the findings obtained within the scope of the research; Suggestions were made to focus on group work and psychoeducation practices for mothers' anger control and emotion management in schools, and to expand the use of the Solution-Focused Brief Therapy in group-based interventions.