Rekreatif aktivitelere katılımın futbol hakemleri üzerinde örgütsel bağlılıkları ve yaşam doyumlarına etkisi: Eskişehir ili örneği
Participation in recreational activities among football referees: The effects on organizational commitment and life satisfaction
  1. Tez No: 897413
  2. Yazar: FATİH PAZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma Eskişehir ilindeki hakemlerin rekreatif aktivitelere katılımlarının örgütsel bağlılık ve yaşam doyumlarının olan etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın örneklemini N=87 hakem oluşturmaktadır. Çalışmamızda veri toplamak amacı ile demografik soruların yanında“Anlamlı Etkinliklere Katılım Ölçeği”,“Üç Boyutlu Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve“Yaşam Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler Google formlarda oluşturulan online anket ile toplanmıştır. Toplanan verilerin istatistiksel analizi SPSS 26.0 programı ile yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular değerlendirildiğinde yaşam doyumu puanlarını gelir düzeyi ve medeni durum değişkenleri özelinde anlamlılık gösterdiği görülmektedir. Ülkemizde kamu kurumları başta olmak üzere rekreasyonun kâğıt üzerinde değil iş hayatının ve sosyal yaşantının tam içinde yer alması ve daha anlaşılır kılınması gerekmektedir. Rekresyonun performansa, yaşam doyumuna, örgütsel bağlılığa ve bireylerin yenilenmesine olan etkileri sıkça gündeme getirilerek Ülkemizde rekreasyonun içinde yer aldığı politikalar güdülmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the effect of referees' participation in recreational activities on their organizational commitment and life satisfaction in Eskişehir province. The sample of the study consists of N=87 referees. In our study, in addition to demographic questions,“Participation in Meaningful Activities Scale”,“Three Dimensional Organizational Commitment Scale”and“Life Satisfaction Scale”were used to collect data. The data were collected with an online questionnaire created in Google forms. Statistical analysis of the collected data was performed with SPSS 26.0 program. When the findings obtained in the research are evaluated, it is seen that life satisfaction scores show significance in terms of income level and marital status variables. In our country, recreation, especially in public institutions, should be included and made more understandable in business life and social life, not on paper. The effects of recreation on performance, life satisfaction, organizational commitment and renewal of individuals should be frequently brought up and policies that include recreation in our country should be pursued.