Yetişkinlerin ayrılma bireyleşme süreci ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide savunma mekanizmalarının moderatör rolünün incelenmesi
Examining the moderating role of defense mechanisms in the relationship between examination of the relationship between adults seperation-individuation process and psychological resilience
- Tez No: 897417
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE SARUHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı yetişkinlerin ayrılma bireyleşme süreci ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide savunma mekanizmalarının moderatör rolünü incelemektir. Araştırmada, Türkiye'nin farklı illerinde yaşamakta olan 18 yaş üzeri 285 kadın, 125 erkek olarak toplamda 410 katılımcı yer almaktadır. Araştırmanın ölçeklerini Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Ayrılma Bireyleşme Ölçeği (ABÖ), Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (YPSÖ-21) ve Savunma Biçimleri Testi (SBT-40) oluşturmaktadır. Araştırmanın analizi SPSS 22.0 programı ile yapılmıştır. Araştırmada ölçeklere yönelik iç tutarlılık ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Araştırmanın verilerine T-Testi, Kruskal Wallis-H analizi, Tek Yönlü Anova Analizi, Pearson Korelasyon Analizi, doğrusal regresyon analizi ve Hayess Process Makro analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda yetişkinlerin ayrılma bireyleşme süreci ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki ve yetişkinlerin ayrılma bireyleşme süreci ve savunma mekanizmaları arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu bulgulanmıştır. Araştırmanın bir diğer sonuçlarına göre, yetişkinlerin psikolojik sağlamlıkları ve savunma mekanizmaları arasında anlamlı bir ilişki bulgulanmamış ve yetişkinlerin ayrılma bireyleşme süreci ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide savunma mekanizmalarının moderatör rolünün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the moderating role of defense mechanisms in the relationship between adults' separation-individuation process and psychological resilience. The sample of the research consists of a total of 410 people, 285 women and 125 men, over the age of 18, living in various cities of Turkey. Socio-Demographic Information Form, Separation Individuation Inventory (SII), Adult Psychological Resilience Scale (APRS) and Defense Styles Questionnaire (DSQ) were used in the research. Research data were analyzed with SPSS 22.0 program. In the study, internal consistency and reliability analyzes were conducted for the scales. T-Test, Kruskal Wallis-H Analysis, One-Way Anova Analysis, Pearson Correlation Analysis, linear regression analysis and Hayess Process Macro analysis were applied to the data of the research. As a result of the research, it was found that there was a significant and negative relationship between the separation- individuation process of adults and their psychological resilience levels, and a significant and positive relationship between the separation-individuation process of adults and their defense mechanisms. According to other results of the study, no significant relationship was found between the psychological resilience of adults and their defense mechanisms, and it was concluded that defense mechanisms do not have a moderating role in the relationship between the separation-individuation process of adults and psychological resilience.