Armoni ve eşlikleme dersi başarı düzeylerinin çeşitli değişkenlerce incelenmesi
Analysis of harmony and accompaniment course success levels based on various variables
- Tez No: 897416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalları'nda eğitim gören müzik öğretmenliği öğrencilerin Armoni ve Eşlikleme Dersi başarı düzeylerinin tutum, bireysel çalgı, mezun olunan lise türü ve evde tuşlu eşlik çalgısı olma durumu değişkenlerince incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmada kullanılan veriler“Armoni ve Eşlikleme Başarı Testi”ve“Armoni Dersine İlişkin Tutum Ölçeği”ile toplanmıştır. Toplanan verilerin analiz edilmesinde, veri setinin normal dağılım göstermesi sonucunda tek yönlü varyans analizi (Anova) ve bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları sonucunda müzik öğretmeni adaylarının başarı düzeyleri ile bireysel çalgı, mezun olunan lise türü ve evde tuşlu eşlik çalgısı olma durumu değişkenleri arasında anlamlı farklılık göstermediği, başarı düzeyleri ile Armoni ve Eşlikleme Dersi'ne ilişkin tutumları arasında anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırmanın son bölümünde ortaya çıkan sonuçlar tartışılmış, çözüm ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the Harmony and Accompaniment Course success levels of music teaching students studying at the Department of Music Teaching of the Fine Arts Education Faculty of Education in terms of the variables of attitude, individual instrument, type of high school graduated from, and having a keyboard accompaniment instrument at home. The data used in the research were collected with the“Harmony and Accompaniment Achievement Test”and the“Attitude Scale Towards Harmony Course”. In the analysis of the collected data, one-way analysis of variance (Anova) and independent sample t-test were used as a result of the data set. As a result of the findings of the research, it was determined that there was no significant difference between the success levels of music teacher candidates and the variables of individual instrument, type of high school graduated from, and having a keyboard accompaniment instrument at home, and that there was a significant difference between their success levels and their attitudes towards the course. The results obtained in the last section of the research were discussed, and solutions and suggestions were included.