H.1279-1289 (M.1862/1863-1872/1873) Urfa sancağı vakıf muhasebe kayıtları - transkripsiyon ve değerlendirme
Urfa sanjak waqf accounting records - transcription and evaluation
  1. Tez No: 897432
  2. Yazar: SENAY PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Bu tezde, H.1279-1289 (M.1862-1873) tarihli Urfa vakıf muhasebe kayıtlarından yola çıkarak, tespit edilen vakıf müesseselerine ait gayrimenkul listeleri ile birlikte vakıflara ait akarlara odaklanılacaktır. Söz konusu muhasebe kayıtları, vakıf gelirlerinin yanı sıra şartları, mütevellileri ve hangi kaza ve karyeden olduklarına dair bilgiler içermektedir. Bu muhasebe kayıtları sayesinde yaklaşık on yıllık bir süre içerisinde Urfa'daki vakıfların gelir kaynaklarının türleri, gelir ve giderleri üzerinden iktisadi yapıları hakkında fikir sağlanacaktır. Hayır müesseselerinin akarları arasında evler, dükkânlar, tarlalar, bağ ve bahçeler gibi gayrimenkuller bulunmaktadır. Ev ve dükkân kiraları vakıf gelirleri arasında ilk sırada gelmektedir. Vakıflara gelir getiren gayrimenkuller arasında ikinci sırada tarla, bağ ve bahçeler yer almaktadır. Vakıf muhasebe kayıtlarına göre gelirlerin harcama cihetleri farklılık arz etmektedir. Vakıf şartları arasında yer alan yemek hizmeti verme, Kur'an-ı Kerîm okutma, vakıf yapılarını imar etme, vakıf görevlilerine yapılan ödemeler harcama kalemlerini oluştururken, bir kısım vakfın gelirleri ise kurucuların kendilerinden sonraki nesillerinin de yararlanması şartıyla tesis edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the real estates and revenues of waqfs in Urfa between 1279-1289 AH (1862-1873 AD). The waqf accounting records that are the subject of the study are registered in the Ottoman Archives under the code 18274 in the Ev.d Defterleri fund. In addition to the revenues of the waqfs, these records contain information on the founding conditions of the waqfs, their trustees, and the accident and town they were from. These accounting records provide insight into the economic structure of the waqfs in Urfa over a period of approximately ten years through the types of income sources, income and expenditures. The assets of charitable waqfs included real estate such as houses, shops, fields, vineyards and gardens. House and shop rents are the first among the revenues of waqfs. Fields, vineyards and gardens ranked second among the real estates that generated income for the waqfss According to waqf accounting records, the expenditure of income varies. While providing food service, reading the Qur'ân al-kerîm, building waqf structures, and payments to waqf officials, which are among the conditions of the waqf, constitute the expenditure items, the revenues of some waqfs were established on the condition that the next generations of the founders would also benefit from them.