Okul öncesi dönem çocuklarının duygu düzenleme ile iletişim becerilerinin incelenmesi
Examining emotion regulation and communication skills of preschool children
  1. Tez No: 897444
  2. Yazar: HAVVA NUR İBİLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP DEMİRİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırma okul öncesi dönem çocuklarının duygu düzenleme becerileri ile iletişim becerilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Afyonkarahisar İl Merkezinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi anaokulu ve anasınıflarına devam eden 60-72 aylık 381 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada çocukların ve ebeveynlerinin demografik bilgilerini elde etmek amacı ile“Kişisel Bilgi Formu”; çocukların duygu düzenleme becerisini belirlemek için“Duygu Düzenleme Ölçeği”; iletişim becerilerini belirlemek için“5-6 Yaş Çocukları İçin İletişim Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi için istatistik paket programı kullanılmıştır. Okul öncesi dönemdeki çocukların duygu düzenleme becerileri ve iletişim becerileri ile demografik değişkenler arasındaki farklılığı incelemek için ilişkisiz örneklem t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Okul öncesi dönemdeki çocukların duygu düzenleme becerileri ile iletişim becerileri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemek için Pearson Korelasyonu hesaplanmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde, çocukların duygu düzenleme becerilerinde yaş, cinsiyet ve anne-babanın öğrenim durumunun anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Çocukların iletişim becerilerinde ise cinsiyet, okul öncesi eğitime devam süresi, okul öncesi kurum türü ve anne-babanın öğrenim durumunun anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Çocukların Duygu Düzenleme Ölçeği Değişkenlik/Olumsuzluk boyutu puanları ile 5-6 Yaş Çocukları İçin İletişim Becerileri Ölçeği toplam puan ve tüm alt boyutları arasında düşük düzeyde negatif yönde anlamlı ilişki belirlenmiştir. Değişkenlik/Olumsuzluk arttıkça iletişim becerileri azalmıştır. Duygu Düzenleme Ölçeği Duygu Düzenleme boyutu ile 5-6 Yaş Çocukları İçin İletişim Becerileri Ölçeği toplam puan ve tüm alt boyutları arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Duygu düzenleme becerileri ile iletişim becerileri arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Duygu düzenleme becerileri arttıkça iletişim becerileri artmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine emotion regulation skills and communication skills of preschool children. The study group consisted of 381 children aged 60-72 months attending the official kindergartens and preschools affiliated to the Ministry of National Education in Afyonkarahisar City Center. In the study,“Personal Information Form”was used to obtain demographic information of children and their parents;“Emotion Regulation Scale”was used to determine emotion regulation skills of children; and“Communication Skills Scale for 5-6 Year Old Children”was used to determine communication skills. Statistical package program was used for the analysis of the research data. Unrelated sample t-test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used to examine the differences between emotion regulation skills and communication skills of preschool children and demographic variables. Pearson Correlation was calculated to examine whether there is a significant relationship between emotion regulation skills and communication skills of preschool children. When the results of the study were examined, it was determined that there was a significant difference in children's emotion regulation skills in terms of age, gender and parents' education level. On the other hand, gender, duration of preschool education, type of preschool institution and parents' education level were found to have a significant difference in children's communication skills. A low level negative significant correlation was found between children's Emotion Regulation Scale Variability/Unhappiness dimension scores and the total score and all sub-dimensions of the Communication Skills Scale for 5-6 Year Old Children. As variability/negativity increased, communication skills decreased. A moderate positive significant relationship was determined between the Emotion Regulation Scale Emotion Regulation dimension and the total score and all sub-dimensions of the Communication Skills Scale for 5-6 Year Old Children. There is a moderate positive significant relationship between emotion regulation skills and communication skills. As emotion regulation skills increased, communication skills increased.