Synthesis of polyampholytes and their phase separation with enzymes
Polı̇amfolı̇t sentezı̇ ve enzı̇mlerle faz ayrışması
- Tez No: 897463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BAŞAK KAYITMAZER BÜYÜKOKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biyokimya, Kimya, Biophysics, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kompleks koaservasyon, süpernatant olarak adlandırılan bir seyreltik faz ve koaservat olarak adlandırılan bir yoğun faz olmak üzere iki ayrı faz içeren bir sıvı-sıvı faz ayrımı olarak tanımlanır. Koaservasyon, enzimler gibi aktif maddelerin pH, tuz konsantrasyonları ve sıcaklık gibi çevresel faktörlerden korunmasını sağlayan bir enkapsülasyon yöntemi olarak kullanılabilir. Bu yöntemde çoğunlukla zıt yüklü polielektrolitler kullanılsa da, hem pozitif hem de negatif yüklü polielektrolitler olan poliamfolitleri içeren koaservasyon çalışmaları, omurgalarında zıt yükler taşıyan içsel olarak düzensiz proteinleri taklit etmeleri açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı, karbodiimid kimyası yoluyla 1,4-Diaminobutan dihidroklorür (DN), adipik dihidrazid (ADH) ve etilendiamin dihidroklorür (EDA) kullanarak farklı aşılama oranlarına sahip hiyalüronik asit bazlı poliamfolitler (PA) sentezlemektir. Bu poliamfolitleri karakterize etmek için 1H-Nükleer Manyetik Rezonans (1H-NMR) ve Fourier Dönüşümü Kızılötesi (FTIR) spektroskopisi modifiye HA'nın kimyasal yapısını incelemek için kullanılmıştır. Poliamfolitlerin izoelektrik noktalarını (pI) elde etmek için zeta potansiyeli deneyleri yapılmıştır. Sentezlenen poliamfolitler, alfakimotripsin (αCT) (pI = 8.76), karbonik anhidraz (CA) (pI = 5.9) ve lizozim (LYS) (pI = 11) gibi farklı izoelektrik noktalarına (pI) sahip enzimleri kapsüllemek için kullanılmıştır. Seçilen enzimlerin optimum pH'ında faz ayrışmasının gerçekleştiği aralığı belirlemek için pH ve NaCl konsantrasyonu değiştirilerek türbidimetrik titrasyon deneyleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Complex coacervation is defined as a liquid-liquid phase separation including two phases, one dilute phase called supernatant and one dense phase called coacervate. Coacervation can be used as an encapsulation method that allows for protection of active substances like enzymes from environmental factors; e.g. pH, salt concentrations and temperature. In this method, although oppositely charged polyelectrolytes are mostly used, study of coacervation involving polyampholytes, which are polyelectrolytes with both positive and negative charges, is essential regarding their mimicry of intrinsically disordered proteins, which also carry oppositely charges on their backbone. The aim of this study is to synthesize hyaluronic acid-based polyampholytes (PA) with different grafting ratios with using 1,4-Diaminobutane dihydrochloride (DN), adipic dihydrazide (ADH) and ethylenediamine dihydrochloride (EDA) via carbodiimide chemistry. To characterize these polyampholytes, 1H-Nuclear Magnetic Resonance (1H-NMR) and Fourier-Transform Infrared (FTIR) spectroscopy were used to examine the chemical structure of the modified HA. Zeta potential experiments were conducted to obtain the isoelectric points (pI) of the polyampholytes. Synthesized polyampholytes were used to encapsulate enzymes with different isoelectric points (pI) like alpha-chymotrypsin (αCT) (pI = 8.76), carbonic anhydrase (CA) (pI = 5.9) and lysozyme (LYS) (pI = 11). Turbidimetric titration experiments with changing pH and NaCl concentration were conducted to determine the range where phase separation takes place at the optimum pH of the selected enzymes.