Rize ili Pazar ilçesinde çay (Camellia sinensis L.) yetiştiricilik, hasat ile sonrası işlemlerdeki mevcut durumun incelenmesi
Investigation of current situation of tea (Camellia sinensis L.) cultivation, harvest and post-harvest processes in Pazar district of Rize province
- Tez No: 897474
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmada, 2023 ve 2024 yıllarında Rize'nin Pazar ilçesinde bulunan 21 köy ve bu köylere bağlı 80 alımyerinde 200 müstahsile çay üretiminde mevcut durumun incelenmesi için genel bilgiler, hasat bilgileri, yetiştiricilik bilgileri ve nakliye ile ilgili sorular yöneltilmiş ve elde edilen veriler anketlere işlenerek sonuçlar tablolar ve grafikler haline dönüştürülerek yorumlanmıştır. Hammaddenin yetiştiriciliğinden işlem aşamasına gelinceye kadar karşılaşılan sorunların tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin sunulması çay üretiminde kaliteyi arttıracaktır. Bu anket çalışması ile Pazar ilçesini temsil eden bir çay fabrikası ölçeğinde detaylı olarak ortaya konulduğu ilk çalışma olacaktır. Katılımcıların %89'u 30 yaş üzerinde iken, 18-29 yaş arası gençlerin oranı ise %11 gibi düşük bir değerde kalmıştır. Katılımcıların %66'sı erkek iken, %34'ü kadındır. Bu oran incelendiğinde kadınların yeterli düzeyde alımyerlerinde çay konusunda yorum yapmadığı görülmektedir. Katılımcıların çay bahçelerinin %25'inin ekonomik ömrünü tamamladığı ve %23'ünün tamamlamak üzere olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların % 78' inin budama işlemine olumlu baktığını belirtirken %96,5'i ise budama işlemini yaptığını belirtmiştir. Üreticilerin %90'ı çay bahçesinde farklı ürün yetiştirmediğini belirtmiştir. Katılımcıların yıllık hasat süresinin ortalama olarak 34 gün (33,54) olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların %85'i çay bahçesinin kendisine ait olduğunu belirtirken, %15'i ise yevmiye ve/veya yarıcılık yaptığını belirtmiştir. Katılımcıların %90,5'i yeşil ve beyaz çay hasadı yapmadığını belirtmiştir. Katılımcıların %69'u 3-15 ton arası yıllık çay hasadı yaptığı tespit edilmiştir. 15 ton ve üzerinde çay hasadı yapanların oranı ise %20 olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların %65'i çayını kendi ailesiyle birlikte hiçbir ücret ödemeden yaptığı görülmüştür. Katılımcıların %60'ının çay makası ile hasat yaptığı görülürken, elektrikli makas ile hasat yapanların oranı %38,5 olarak tespit edilmiştir. Katılımcılar topladıkları bu çayların % 70,38'ini ÇAYKUR'a verirken, Özel Sektöre % 24,90 ve Seyyar kantarcılara (Peşin) %4,73 verdiği görülmektedir. Eksperlerin %35,73'ünün yaşadığı en önemli sorun ise çayın bozuk olması (yabancı ot, uzun sürgün, kesilmiş çay) şeklindedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the current state of tea cultivation in the Pazar district of Rize province. In the study, general information, harvest data, cultivation practices, and transportation-related questions were directed to 200 tea producers at 80 tea purchasing points across 21 villages in Pazar district in 2023 and 2024. The collected data were processed into surveys, and the results were analyzed and presented in tables and graphs. Identifying the problems encountered from cultivation to the processing stage of the raw material and proposing solutions will enhance the quality of tea production. This survey is the first detailed study conducted at the scale of a tea factory representing the Pazar district. Among the participants, 89% were over the age of 30, while only 11% were young people aged 18-29. Of the participants, 66% were male, while 34% were female, indicating that women did not sufficiently participate in discussions about tea purchasing points. It was found that 25% of the participants' tea gardens had reached the end of their economic life, and 23% were nearing the end. While 78% of the participants had a positive view of pruning, 96.5% reported actually performing the pruning. Additionally, 90% of the producers stated that they did not cultivate other products in their tea gardens. The average annual harvest duration was determined to be 34 days (33.54 days). 85% of the participants reported that their tea garden was owned by them, while 15% were engaged in wage labor and/or sharecropping. 90.5% of the participants indicated that they did not harvest green or white tea. It was found that 69% of the participants harvested between 3-15 tons of tea annually, and 20% harvested over 15 tons. 65% of the participants harvested their tea with their families without paying any labor costs. While 60% of the participants used tea scissors for harvesting, 38.5% used electric shears. Participants delivered 70.38% of the harvested tea to ÇAYKUR, 24.90% to the private sector, and 4.73% to mobile scales (for cash payment). The most significant issue faced by 35.73% of the tea experts was the poor quality of the tea (e.g., foreign weeds, long shoots, cut tea).