Kafkas Üniversitesi öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları
Attitudes of Kafkas University students towards gender roles
  1. Tez No: 897475
  2. Yazar: ZEYNEP DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÖZYAKIŞIR, DOÇ. DR. CEREN AVCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı Kafkas Üniversitesi öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarını ölçmektir. Bunun için Kafkas Üniversitesi'nde öğrenim gören 427 lisans öğrencisiyle yüz yüze anket yapılmıştır. Kafkas Üniversitesi öğrencilerinin sosyo-demografik özelliklerinin“kadın cinsiyet rolü”,“erkek cinsiyet rolü”,“geleneksel cinsiyet rolü”,“eşitlikçi cinsiyet rolü”ve“evlilik cinsiyet rolü”alt boyutlarında anlamlı bir fark meydana getirip getirmediği araştırılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin toplumsal cinsiyet rolleri ve toplumsal cinsiyet rollerinin alt boyutlarında orta düzeyde eşitlikçi tutum sergiledikleri tespit edilmiştir. Ayrıca kadın öğrencilerin toplumsal cinsiyet rollerinde erkek öğrencilere göre daha geleneksel tutum sergiledikleri tespit edilmiştir. Öğrencilerin öğrenim gördüğü fakültenin toplumsal cinsiyet rolleri üzerinde anlamlı bir fark yarattığı belirlenmiştir. Yüksek gelir düzeyine sahip öğrencilerin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin daha eşitlikçi tutum sergiledikleri tespit edilmiştir. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık için Kafkas Üniversitesi ve diğer paydaş kurumlara önemli görevler düşmektedir. Bu araştırmanın farklı üniversitelerde ve daha geniş bir örneklemle gerçekleştirilmesinin ilginç sonuçlar ortaya çıkarması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the attitudes of Kafkas University's students towards gender roles. For this purpose, a face-to-face survey was conducted with 427 undergraduate students studying at Kafkas University. It was investigated whether the socio-demographic characteristics of Kafkas University students created a significant difference in the sub-dimensions of“female gender role”,“male gender role”,“traditional gender role”,“egalitarian gender role”and“marital gender role”. According to the research findings, it was determined that the students exhibited moderately egalitarian attitudes in gender roles and gender role sub-dimensions. It was also determined that female students exhibited more traditional attitudes towards gender roles than male students. It was determined that the faculty where the students studied created a significant difference in gender roles. It was determined that students with high income levels exhibited more egalitarian attitudes towards gender roles. Kafkas University and other stakeholder institutions have important duties for awareness of gender equality. It is expected that conducting this research in different universities and with a larger sample will yield interesting results.