Turizm sektöründe dayanıklılığın kurumsal performansa etkisi: Konya örneği
The effect of resilience on corporate performance in tourism sector: The case of Konya
  1. Tez No: 897485
  2. Yazar: ELMAS TOKLU ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dayanıklılık, hem kişiler hem de kurumlar için kritik ve önemli bir kavramdır. Dayanıklı bireyler, stresle başa çıkma yetenekleri yüksek, esnek ve sorun çözme becerileri güçlü kişilerdir; bu özellikleri sayesinde zorluklarla karşılaştıklarında çabuk pes etmezler. Bu tür bireylerden oluşan dayanıklı kurumlar, kriz durumlarında daha etkin yanıt verebilir, süreçlerini daha verimli yönetebilir ve böylece kurumun performansını olumlu yönde artırabilirler. Dayanıklı bireylerin ve kurumların varlığı, işletmelerin sürdürülebilirliği ve rekabetçilik açısından büyük bir değer taşımaktadır. Bu yüzden, dayanıklılığa yönelik yapılan çalışmalar ve stratejiler, kurumlar için önemli bir rekabet avantajı sağlamaktadır. Bu çalışmada bireylerin dayanıklılığını yansıtan psikolojik dayanıklılık kavramı ile kurumsal dayanıklılık arasındaki ilişkileri incelemek ve tüm bu dayanıklılık türlerinin kurumsal performansa etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma Konya ilçesinde bulunan turizm işletmelerinde görev yapan 384 kişilik bir örneklem grubu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemi ile yapılmış ve veri toplama yöntemi olarak anket formu ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma için toplanan veriler SPSS 24 programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz ve bulgular sonucunda; psikolojik dayanıklılığın bağlılık ve kontrol boyutlarının kurumsal performans üzerinde anlamlı ve pozitif etkisin olduğu ancak meydan okuma boyutu ile herhangi bir anlamlı etkisinin olmadığı saptanmıştır. Kurumsal dayanıklılığın yedekleme ve atiklik boyutlarının kurumsal performans üzerinde anlamlı ve pozitif etkisinin olduğu görülmektedir. Kurumsal dayanıklılığın sağlamlık ve becere boyutlarının kurumsal performans üzerinde anlamlı bir ilişkinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Resilience is a critical and important concept for both individuals and organizations. Resilient individuals have high ability to cope with stress, are flexible and have strong problem-solving skills; thanks to these characteristics, they do not give up quickly when faced with difficulties. Resilient organizations consisting of such individuals can respond more effectively in crisis situations, manage their processes more efficiently and thus increase the performance of the organization positively. The existence of resilient individuals and organizations is of great value in terms of business sustainability and competitiveness. Therefore, studies and strategies for resilience provide a significant competitive advantage for organizations. In this study, it is aimed to examine the relationships between the concept of psychological resilience, which reflects the resilience of individuals, and organizational resilience and to reveal the effect of all these types of resilience on organizational performance. The research was carried out on a sample group of 384 people working in tourism enterprises in Konya district. The research was conducted with qualitative research method and data collection method was carried out with a questionnaire form. The data collected for the research were analyzed with SPSS 24 software. As a result of the analyses and findings; it was determined that the commitment and control dimensions of psychological resilience have a significant and positive effect on corporate performance, but there is no significant effect with the challenge dimension. Backup and agility dimensions of organizational resilience have a significant and positive effect on organizational performance. Robustness and resourcefulness dimensions of organizational resilience have no significant relationship with organizational performance.