19 Numaralı Antakya Şer'iyye Sicili transkiripsiyonu ve tereke kayıtlarının değerlendirilmesi
Antioch Court Register Number 19, transkription and evaluation
  1. Tez No: 897490
  2. Yazar: SEVİNÇ ŞANVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METİN HÜLAGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Şer'iyye sicilleri, kayıt kaydı alındıkları dönemdeki ilgili yerleşim birimlerine ait siyasi, ekonomik ve sosyal bölümler hakkında detaylı sunulan veriler ve kaynaklardır. Bu kayıtlar, kadılar veya kadıların yardımcılığını yapan naiplerin gözetiminde kaleme alınan siciller, bir bölge şeri mahkemelerinde kayıtlı hukuki davaları içerden şehir tarihi açısından elzem öğeleri barındırmaktadır. Başta bölgenin giyim kuşamı olmak üzere dini, etnik ve siyasi yaşantısı hakkında önemli ip uçları barındırmaktadır.“19 Numaralı Numaralı Antakya Şer'iyye Sicili Transkripsiyon ve Tahlîli”adlı bu çalışmanın kapsamı, H. 1235-1243 M.1819-1828 yılları arasındaki dönemleri içermektedir. Bu çalışmaya konu olan 19. Antakya şer'iyye sicilinin orijinal metni, Ankara'da bulunan Milli Kütüphane'den temin edilmiş olup, Latin Alfabesi ile transkripsiyonu gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma; 1819-1828 yılları arasında Antakya Kazası'nın siyasi, ekonomik ve toplumsal yapısı başta olmak üzere birçok konuda bilgi içermektedir.
Özet (Çeviri)
Şer'iyye registers are detailed data and resources about the political, economic and social sections of the relevant settlements in the period in which they were registered. These records, which are written under the supervision of kadis or regents who assist kadis, contain essential elements for the history of the city, including the legal cases registered in the sharia courts of a region. It contains important clues about the religious, ethnic and political life of the region, especially its clothing. The scope of this study, titled“Transcription and Analysis of Antakya Şer'iyye Registry Number 19”, covers the periods between Hijri 1235-1243 Gregorian 1819-1828. The original text of the 19th Antakya Şer'iyye Registry, which is the subject of this study, was obtained from the National Library in Ankara and was transcribed with the Latin Alphabet. This research; It contains information on many subjects, especially the political, economic and social structure of Antakya District between 1819 and 1828.