Being pariah in one's own community: Toni Morrison's novel Sula
Toni Morrison'in Sula romanında kendi topluluğunda bir yabancı olmak
  1. Tez No: 469921
  2. Yazar: NOUR IMAD ZAKI AL SHAIKHLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETURE MEMMEDOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Mevcut tez Ohio'nun Medallion kentinde yer alan siyahi Bottom adlı topluluğun ihtilaflarını ve Nobel Ödüllü yazar Toni Morrison tarafından 1973'te kaleme alınan romana adını veren kahraman Sula'nın kimlik bunalımını ele almaktadır. Yazarın diğer kadın karakterlerinden büyük ölçüde farklı olması nedeniyle, yayımından itibaren roman, edebi eleştirmenler ve Toni Morrison'ın kendi okuyucu kitlesi tarafından tartışma konusu olmuştur. Sula sınıflandırılması zor bir karakterdir: hayatında doğru yolu bulamayarak kimlik bunalımına girmiştir. Tez Sula'nın çıkmazlarının sebeplerini ve kendi toplumundaki insanlarla ilişkisini araştırır. Kendi toplumunun kadınlarından farklı olmaya çalışan kahramanımız, kadınlara ve erkeklere meydan okuyan ve en yakın arkadaşı Nel dâhil herkese zarar veren bir parya haline gelir ve böylece kötülüğün ta kendisi olur. Roman sevgi ve aşk ilişkilerinden ziyade bir nefret romanı örneğidir. Toplum dışı bırakılmış Sula, kendi ölümünden önce dahi bir pişmanlık çekmeden herkese meydan okur ve en yakın arkadaşı Nel'e karşı yapmış olduğu hatanın karşılığında özür dilemeyi reddeder.
Özet (Çeviri)
The present thesis examines the controversies within the black community of the Bottom, the town of Medallion Ohio, and the identity crisis of the eponymous protagonist Sula in the novel Sula (1973) by the Nobel Prize winning writer Toni Morrison. Since its publication the novel has become a debate subject for literary critics as well as Toni Morrison's reading audience, in that Sula's character is radically different from the writer's other women characters. Sula is a character hard to categorise: she is going through identity crisis without finding the right path in her life. The thesis explores the reasons for Sula's dilemmas, and her relationship with her community as a whole and some members of it. Trying to be different from the other women of her community, she becomes a pariah challenging men as well as women, does harm to everybody including her closest friend Nel, thus becoming the embodiment of evil. It is a novel of hate relationship rather than a love one. Even before her death, Sula defies everybody without any feeling of remorse, refuses to apologize to her intimate friend Nel for the wrong done to her.