Yaşar Kemal'in 'Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca' adlı çocuk romanının kök değerler bağlamında incelenmesi
An investigation of Yaşar Kemal's children's novel called 'Sultan of Elephants and the Red Bearded Lame Ant' in the context of root values
  1. Tez No: 897500
  2. Yazar: İBRAHİM AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAZEGÜL DEMİR ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Toplumlar varlıklarını devam ettirebilmek için geçmişten getirdiği gelenekleri, görenekleri, maddi ve manevi değerleri kendinden sonra gelen nesle aktarmak isterler. Bu amaçla Millî Eğitim Bakanlığı, 2019 Türkçe Öğretim Programı'nda değerlerimiz başlığıyla on adet kök değer belirlemiştir. Bu araştırmada, Yaşar Kemal'in tek çocuk romanı olan Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca adlı çocuk romanının kök değerler bağlamında incelemesi yapılmıştır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizinde yararlanılan teknik, nitel araştırma veri toplama tekniği olan, doküman incelemedir. İnceleme sonucunda ulaşılan bulgular şöyledir: Yaşar Kemal'in Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca adlı çocuk romanında en çok tespit edilen kök değer, saygı (106) iken bu değeri takip eden değerler sırasıyla dostluk (78), sorumluluk (74), sevgi (50), yardımseverlik (48), öz denetim (47), dürüstlük (26), sabır (20), adalet (16), vatanseverlik (14) dür. Romanda en çok rastlanılan kök değerler saygı, dostluk, sorumluluk, sevgi, yardımseverlik, öz denetim iken romanda en az rastlanılan kök değerler dürüstlük, sabır, adalet, vatanseverlik değerleridir. Çocuk romanı içerisinde toplam 479 kök değer tespit edilmiştir. Sonuç olarak Yaşar Kemal'in Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca adlı çocuk romanının bütün kök değerleri içerisinde barındırdığından, çocuklara kök değerler öğretiminde kullanılabileceği ön görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In order to continue their existence, societies want to transfer the traditions, customs, material and spiritual values they brought from the past to the next generation. For this purpose, the Ministry of National Education has determined ten root values under the title of our values in the 2019 Turkish Curriculum. In this research, Yaşar Kemal's only children's novel, Sultan of Elephants and Red Bearded Topal Karınca, were examined in the context of root values. In the study, qualitative research method was used. The technique used in data analysis is document review, which is a qualitative research data collection technique. The findings obtained as a result of the investigation are as follows: In Yaşar Kemal's children's novel The Sultan of Elephants and the Red Bearded Lame Ant, the most frequently identified root value is respect (106), while the values following this value are friendship (78), responsibility (74), love (50), helpfulness (48). ), self-control (47), honesty (26), patience (20), justice (16), patriotism (14). While the most common root values in the novel are respect, friendship, responsibility, love, helpfulness and self-control, the least common values in the novel are honesty, patience, justice and patriotism. A total of 479 root values were identified in the children's novel. As a result, it is predicted that Yaşar Kemal's children's novel Sultan of the Elephants and Red Bearded Lame Ant can be used in teaching root values to children, as they contain all the root values.