Spor okullarında futbol eğitimi alan çocukların hayal etme becerileri ile problem çözme düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between imagination skills and problem solving levels of children receiving football education in sports schools
  1. Tez No: 897514
  2. Yazar: FUAT ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN ÇUMRALIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, spor okulunda futbol eğitimi alan sporcularının hayal etme becerileri ile birlikte problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Literatür incelendiğinde çocuklarda imgeleme alanındaki eksiklikler göze çarpmaktadır. Araştırma evrenini, 2023-2024 yıllarında İstanbul şehrinde spor okullarında futbol eğitimi alan çocuklar oluşturmaktadır. Katılımcılar, İstanbul ilinin Üsküdar, Altunizade ve Fikirtepe ilçelerinin Altınordu Futbol Okullarında futbol eğitimi alan, basit tesadüfi örneklem ile seçilen 318 çocuk (115 kadın, 213 erkek) oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”,“Sporda İmgeleme Envanteri”ve“Problem Çözme Envanteri (PÇE)”kullanılmıştır. Araştırmaya katılan çocukların problem çözme düzeylerinin belirlenmesi için Problem Çözme Envanteri kullanılmıştır. Problem Çözme Envanteri Heppner ve Petersen (1982) tarafından geliştirilmiştir. Türkçeye uyarlama ve geçerlilik, güvenirlik çalışmaları ise Şahin vd. (1993) tarafından yapılmıştır. Sporda İmgeleme Envanteri Hall ve arkadaşları tarafından geliştirilmiştir ve Kızıldağ ve Tiryaki (2012) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 25 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise T-testi ve Anova analizleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara küçük yaş çocuklarının büyük yaş sporcularına göre imgeleme düzeyleri yüksek bulunmuştur. Bir diğer sonuç olarak haftalık antrenman sayısı daha az olan sporcuların problem çözme becerileri daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca tek çocuk olan katılımcıların imgeleme düzeyleri en az bir veya daha fazla kardeş sahibi olan çocuklara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between the imagination skills and problem solving skills of football players in a sports school. When the literature is examined, deficiencies in the field of imagination in children stand out. The research population consists of children who received football training in sports schools in Istanbul city in 2023-2024. The participants were 318 children (115 females, 213 males) who received football training at Altınordu Football Schools in Üsküdar, Altunizade and Fikirtepe districts of Istanbul, selected by simple random sampling. 'Personal Information Form', 'Imagery in Sport Inventory' and 'Problem Solving Inventory (PSI)' prepared by the researcher were used to collect the data. Problem Solving Inventory was used to determine the problem solving levels of the children participating in the study. Problem Solving Inventory was developed by Heppner and Petersen (1982). Turkish adaptation, validity and reliability studies were conducted by Sahin et al. (1993). Imagery Inventory in Sport was developed by Hall et al. and adapted into Turkish by Kızıldağ and Tiryaki (2012). SPSS 25 package programme was used to analyse the data obtained. T-test and Anova analyses were used to analyse the data. According to the findings obtained as a result of the study, the imagery levels of younger age children were found to be higher than older age athletes. As another result, it was seen that the problem solving skills of the athletes with less weekly training were higher. In addition, it was determined that the imagery levels of the participants who were only children were higher than the children who had at least one or more siblings.