Duygu düzenleme güçlüğü ile internet oyun bağımlılığı arasındaki ilişkide dissosiyatif deneyimlerin aracılık rolü
The mediatory role of dissociative experiences in the relationship between emotion regulation and internet game addiction
- Tez No: 897515
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, dissosiyatif deneyimler ile internet oyun bağımlılığı arasındaki ilişkide duygu düzenlemenin aracı rolünü incelemektir. İnternetin aşırı kullanımı, özellikle çevrimiçi oyunlar şeklinde, bağımlılık ve olumsuz sonuçlarla ilişkilendirilmiştir. Dissosiyatif deneyimler, bireylerin gerçeklik algısında bozulma, duyarsızlaşma ve derealizasyon gibi süreçleri içerir. Duygu düzenleme, bireylerin duygusal tepkilerini etkili bir şekilde yönetme yeteneğidir ve bu yetenek, stresle başa çıkma, uyarlanabilir kararlar alma ve sağlıklı ilişkiler sürdürme açısından kritiktir. Araştırma, 18-32 yaş aralığındaki, 199'u (%57.7) kadın ve 146'si (%42.3) erkek olmak üzere 340 kişiden oluşmuştur. Katılımcılara“Dissosiyatif Deneyimler Ölçeği”,“Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği”,“İnternet Oyun Bağımlılığı Ölçeği”uygulanmıştır. Katılımcılara dair bilgiler için ise araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Bulgular, dissosiyatif yaşantıların duygu düzenleme güçlüğü ile internet oyun bağımlılığı arasındaki ilişkide tam aracı rol oynadığını ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde, duygu düzenleme güçlüğünün disssosiyatif deneyimleri pozitif yönde ve anlamlı düzeyde yordadığı görülmektedir (β = .50, p < .001). Aynı zamanda dissosiyatif deneyimler de internet oyun bağımlılığını pozitif yönde ve anlamlı düzeyde yordamaktadır (β = .38, p < .001). Ayrıca, oluşturulan modelde dissosiyatif deneyimlerin tam aracı bir role sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca duygu düzenleme güçlüğü disssosiyatif deneyimlerdeki varyansın %25'ini, dissosiyatif deneyimler de internet oyun bağımlılığındaki varyansın % 14'ünü açıkladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of emotion regulation in the relationship between dissociative experiences and internet gaming addiction. Excessive use of the Internet, especially in the form of online gaming, has been associated with addiction and negative consequences. Dissociative experiences include processes such as distortion in individuals' perception of reality, depersonalization, and derealization. Emotion regulation is the ability of individuals to effectively manage their emotional reactions, and this ability is critical for coping with stress, making adaptive decisions, and maintaining healthy relationships. The study consisted of 340 participants between the ages of 18-32, 199 (57.7%) women and 146 (42.3%) men.“Dissociative Experiences Scale”, 'Difficulty in Emotion Regulation Scale', 'Internet Game Addiction Scale' were administered to the participants. The“Personal Information Form”created by the researcher was used for information about the participants. The findings revealed that dissociative experiences played a full mediating role in the relationship between emotion dysregulation and Internet game addiction. When the results obtained are examined, it is seen that emotion dysregulation predicts dissociative experiences positively and significantly (β = .50, p < .001). At the same time, dissociative experiences positively and significantly predicted Internet game addiction (β = .38, p < .001). It also shows that dissociative experiences have a full mediating role in the model. In addition, difficulties in emotion regulation explained 25% of the variance in dissociative experiences and dissociative experiences explained 14% of the variance in Internet game addiction.