İlkokul öğrencilerinde fiziksel aktivitelerin umut ve psikolojik sağlamlığa etkisi
The effect of physical activities on hope and psychological resilience in primary school students
- Tez No: 897527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZARİFE TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İlkokul dönemi, çocukların karakter ve kişilik gelişimi için ayrıca hayatının farklı dönemindeki iyi veya kötü yaşantılara karşı sergiledikleri davranışların temelinin atıldığı, şekillendiği önemli bir gelişim dönemidir. Bu dönemki kazanımların bireyin umut edebilme ve psikolojik olarak sağlam olma gücünü etkilediği belirtilmektedir. Bu araştırmanın amacı, ilkokul düzeyindeki öğrencilerde fiziksel aktivitenin umut ve psikolojik sağlamlığa etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 öğretim yılı bahar yarıyılında İstanbul ilinde ilkokulda öğrenimine devam eden4. Sınıf 29 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veriler Çocuklarda Umut Ölçeği (ÇUÖ), Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (ÇGPSÖ-12) ve Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Verilerin toplanması aşamasında fiziksel aktivite programını uygulanmadan önce ölçekler uygulanarak ön ölçümler alınmış, 8 haftalık fiziksel aktivite uygulaması sonrasında ölçekler tekrar uygulanarak son ölçümler alınmıştır. Cinsiyet, okul dışında herhangi bir spor kursuna katılıp katılmama durumu, aile içerisinde kaç kardeş olduğu ve kaçıncı çocuk olduğuna göre umut ve psikolojik sağlamlığın farklılaşıp farklılaşmadığına yönelik analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğrencilerin umut ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin ön testten son teste giderek arttığı görülmektedir. Son testten sonra oyun ve fiziksel aktiviteler devam etmemesine rağmen 4 ay sonra yapılan kalıcılık ölçümünde umut ve psikolojik sağlamlık düzeyinde anlamlı bir farklılaşmanın olmadığı, çok az da olsa artışın devam ettiği görülmüştür. Bu bulgu geçen süreye rağmen oyun ve fiziksel aktivitenin umut etme ve psikolojik sağlamlık üzerindeki etkisinin devam ettiğini göstermektedir. Sonuç olarak, çocukların umut ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin fiziksel aktivite ile artırılabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary school period is an important developmental period for children's character and personality development, as well as the foundation of the behaviours they exhibit against good or bad experiences in different periods of their lives is laid and shaped. It is stated that the achievements in this period affect the individual's ability to hope and to be psychologically sound. The aim of this study is to examine the effect of physical activity on hope and psychological resilience in primary school students. The study group of the research consists of 29 4th grade students who continue their education in primary school in Istanbul in the spring semester of the 2023-2024 academic year. The data were collected with the Hope in Children Scale (HPS), Child and Youth Psychological Resilience Scale (CYPS-12) and Personal Information Form. In the data collection phase, preliminary measurements were taken by applying the scales before the implementation of the physical activity programme, and the scales were applied again after 8 weeks of physical activity practice and final measurements were taken. Analyses were made to determine whether hope and psychological resilience differed according to gender, whether they participated in any sports course outside the school, how many siblings there were in the family and how many children they were. As a result of the analyses, it is seen that the hope and psychological resilience levels of the students gradually increased from pre-test to post-test. Although the games and physical activities did not continue after the post-test, it was observed that there was no significant difference in the level of hope and psychological resilience in the retention measurement made 4 months later, and the increase continued, albeit very slightly. This finding shows that the effect of play and physical activity on hope and psychological resilience continues despite the elapsed time. As a result, it is seen that hope and psychological resilience levels of children can be increased with physical activity.