Marka ve sosyal medya ilişkisinde grafik tasarım uygulamaları
Graphic design applications in brand and social media relationship
- Tez No: 897528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR KARAGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sosyal medya platformları, günümüzün dijital dünyasında markaların kendilerini ifade etme, hedef kitlelerine ulaşma ve marka bilinirliğini artırma süreçlerinde kritik bir rol oynamaktadır. Geleneksel iletişim araçları hala etkili olmakla birlikte, son yirmi yılda sosyal medyanın hızla yükselmesi, markalar için kaçınılmaz bir stratejik araç haline gelmiştir. Bu platformlar, sağladıkları hızlı geri bildirim mekanizmaları, geniş bir kitleye anında ulaşabilme olanakları ve düşük maliyetleri sayesinde markalar için büyük bir avantaj sunmaktadır. Sosyal medya, markaların tüketici geri bildirimlerini anında alabilmelerine ve bu veriler doğrultusunda ürünlerini, hizmetlerini ve iletişim stratejilerini güncellemelerine olanak tanımaktadır. Bu çalışmada, özellikle markaların tanıtım faaliyetlerinde yoğun olarak kullandıkları sosyal medya ağlarından biri olan Instagram'a odaklanılmıştır. Instagram, görsel ağırlıklı bir platform olarak, markaların görsel tasarım unsurlarını etkili bir şekilde kullanabilmelerini gerektirmektedir. Çalışma kapsamında, Instagram'da etkileşim oranları en yüksek olan beş marka belirlenmiş ve bu markaların paylaşımlarında görsel tasarım unsurlarını nasıl kullandıkları incelenmiştir. Renk uyumu, denge, oran, görsel hiyerarşi, tipografi ve vurgulama gibi temel tasarım ilkeleri çerçevesinde yapılan değerlendirmeler, bu markaların görsel tasarıma büyük bir önem verdiklerini ve tasarım ilkelerine genellikle uyduklarını ortaya koymuştur. Ayrıca, markaların içeriklerini hedef kitlelerine ve platformun dinamiklerine uygun bir şekilde oluşturdukları gözlemlenmiştir. Bu bulgular, sosyal medyada güçlü bir marka varlığı oluşturmanın ve sürdürülebilir marka yönetimi sağlamanın, başarılı bir görsel tasarım stratejisi ile doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu kapsamda tasarımdaki renk uyumu, denge, oran ve görsel hiyerarşi, tipografik uygulama ve vurgulama unsurları değerlendirilmiştir. Buna göre kurumsal markaların Instagram gönderilerinde görsel tasarıma özen gösterdikleri, tasarım ilkelerine büyük oranda uydukları ve hedef kitleye/platforma uygun çalışmalar yaptıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Social media platforms play a critical role in the processes by which brands express themselves, reach their target audiences, and increase brand awareness in today's digital world. While traditional communication tools remain effective, the rapid rise of social media over the past two decades has made it an indispensable strategic tool for brands. These platforms offer significant advantages to brands through fast feedback mechanisms, the ability to reach a wide audience instantly, and low costs. Social media allows brands to receive consumer feedback immediately and update their products, services, and communication strategies accordingly. This study focuses specifically on Instagram, one of the social media networks heavily used by brands in their promotional activities. As a visually oriented platform, Instagram requires brands to effectively use visual design elements. Within the scope of the study, five brands with the highest engagement rates on Instagram were identified, and their use of visual design elements in their posts was examined. Evaluations based on fundamental design principles such as color harmony, balance, proportion, visual hierarchy, typography, and emphasis revealed that these brands place great importance on visual design and generally adhere to design principles. Additionally, it was observed that brands create content tailored to their target audience and the dynamics of the platform. These findings indicate that establishing a strong brand presence on social media and ensuring sustainable brand management are directly related to a successful visual design strategy. Within this framework, elements such as color harmony, balance, proportion, visual hierarchy, typographic application, and emphasis were evaluated. It can be concluded that corporate brands pay close attention to visual design in their Instagram posts, largely adhere to design principles, and create work appropriate for their target audience and platform.