Ergenlerde fiziksel aktiviteye katılım motivasyonu ve psikolojik sağlamlıklarının incelenmesi
Examining the motivation for participation in physical activity and psychological resilience of adolescents
- Tez No: 897531
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada ergenlere ilişkin fiziksel aktiviteye katılım motivasyonu ile psikolojik sağlamlığın ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya devlet okulunda öğrenim gören kolay örnekleme yöntemiyle seçilen 308 lise öğrencisi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Fiziksel Aktiviteye Katılım Motivasyonu Ölçeği kullanılmıştır. Betimsel veri analizinde sayı, yüzde, minimum, maksimum değerler, ortalama, standart sapma değerleri, ilişkisiz örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ergenlerin fiziksel aktiviteye katılım motivasyonu ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bunun yanında erkek öğrencilerin fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarının kız öğrencilere göre daha yüksek çıktığı saptanmıştır. Aile içinde spor geçmişi olan öğrencilerin fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarının diğerlerine göre daha yüksek çıktığı belirlenmiştir. Kız öğrencilerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ise erkek öğrencilerden daha yüksek bulunmuştur. Aile üyeleri içinde spor geçmişi olan öğrencilerin psikolojik sağlamlık düzeyleri aile üyeleri içinde spor geçmişi olmayanlara göre daha yüksek çıkmıştır. Kısaca sonuç olarak öğrencilerin psikolojik sağlamlıkları ile fiziksel aktiviteye katılım motivasyonu arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Elde edilen bulgular ilgili alan yazını doğrultusunda tartışılmıştır. Yapılan bu araştırmanın araştırmacılara ve alana katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between motivation to participate in physical activity and psychological resilience in adolescents. 308 high school students studying at a public school, selected by easy sampling method, participated in the research. Personal Information Form, Brief Psychological Resilience Scale and Motivation Scale for Participation in Physical Activity prepared by the researcher were used as data collection tools. Number, percentage, minimum, maximum values, mean, standard deviation values, independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used in descriptive data analysis. According to the research results, significant relationships were found between adolescents' motivation to participate in physical activity and their psychological resilience levels. In addition, it was determined that male students' motivation to participate in physical activity was higher than female students. It has been determined that students with a family history of sports have higher motivation to participate in physical activity than others. Psychological resilience levels of female students were found to be higher than male students. The psychological resilience levels of students whose family members had a sports background were higher than those whose family members did not have a sports background. In short, significant relationships were found between the psychological resilience of the students and their motivation to participate in physical activity. The findings were discussed in line with the relevant literature. It is thought that this research will contribute to researchers and the field.