11-14 yaş aralığındaki ergenlerin algıladıkları ebeveyn tutumu tipi ile sosyal ve duygusal öğrenme becerilerinin, öz yeterlik düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between the type of parental attitude perceived by adolescents between the ages of 11 and 14, and their social and emotional learning skills and their self-efficacy level
  1. Tez No: 897530
  2. Yazar: ŞEFİKA EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada 11-14 yaş arası ergenlerin öz yeterlik algısı ile SDÖB ve algıladıkları ebeveyn tutumları arasındaki ilişki cinsiyet, yaş/sınıf düzeyi, kardeş sayısı, okul türü, anne baba eğitim durumu, ailenin gelir durumu, anne baba beraberlik durumu, ergenin spor ve müziğe aktif katılımı, ergenin ekranla geçirdiği süre ve sosyal medya hesabı olup olmama durumuna göre incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Kocaeli ili İzmit ilçesinde öğrenim gören normal ortaokul ve imam hatip ortaokulundaki 599 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında kullanılan veri toplama araçları Ergenler İçin Öz Yeterlik Testi, Algılanan Anne Baba Tutum Ölçeği ve Ergenler İçin SDÖB Ölçeğidir. Elde edilen veriler ile ergenlerin cinsiyet, yaş/sınıf düzeyi, kardeş sayısı, okul türü, anne baba eğitim durumu, ailenin gelir durumu, anne baba beraberlik durumu, ergenin spor ve müziğe aktif katılımı, ergenin ekranla geçirdiği süre ve sosyal medya hesabı varlığı açısından incelenmiştir. Verilerin analizi ile ergenlerin algıladıkları ebeveyn tutumu kabul/ilgi ve psikolojik özerklik boyutunda, demokratik olunca akademik, sosyal, duygusal ve genel öz yeterliklerinin de aynı oranda artarken SDÖB ile de pozitif bir korelasyon olduğu saptanmıştır. Ancak; algılanan ebeveyn tutumu kontrol/denetleme/baskıcı olunca ergenlerin akademik, sosyal, duygusal ve genel öz yeterliklerinin de düştüğü ve SDÖ ile de negatif bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çocuklar için akademik, sosyal, duygusal ve genel öz yeterlik arttıkça SDÖ becerisinde de artış olduğu saptanmıştır. Ergenlerin SDÖB ile akademik, sosyal, duygusal ve genel öz yeterlik puanları arasında pozitif bir korelasyon saptanmıştır. Ergenlerin SDÖB ile öz yeterlik alanlarının ergenin cinsiyet, yaş/sınıf düzeyi, kardeş sayısı, okul türü, anne baba eğitim durumu, ailenin gelir durumu, anne baba beraberlik durumu, ergenin spor ve müziğe aktif katılımı, ergenin ekranla geçirdiği süre ve sosyal medya hesabı varlığı gibi değişkenlerle de farklı korelasyonlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the self-efficacy perception of adolescents between the ages of 11 and 14 and their perceived parental attitudes was determined by gender, age/grade level, number of siblings, school type, parents' education level, family income level, parents' relationship status, adolescent's interest in sports and music. Active participation was examined according to the time the adolescent spent with the screen and whether or not he had a social media account. The sample of the research consists of 599 students from regular secondary school and imam hatip secondary school in Izmit district of Kocaeli province. The data collection tools used within the scope of the research are Self- Efficacy Test for Adolescents, Perceived Parental Attitude Scale and PBL Scale for Adolescents. The data obtained were examined in terms of adolescents' gender, age/grade level, number of siblings, school type, parents' education level, family income status, parents' relationship status, adolescent's active participation in sports and music, the time the adolescent spent with the screen and the presence of a social media account. . With the analysis of the data, it was determined that when the parental attitude perceived by adolescents became democratic in the dimensions of acceptance/caring and psychological autonomy, their academic, social, emotional and general self-efficacy increased at the same rate, and there was a positive correlation with SDBL. However; It has been determined that when the perceived parental attitude is controlling/supervising/oppressive, adolescents' academic, social, emotional and general self-efficacy decrease and there is a negative correlation with SEL. Additionally, it has been determined that as children's academic, social, emotional and general self-efficacy increases, their IBL skills also increase. A positive correlation was found between SDBL and academic, social, emotional and general self-efficacy scores of adolescents. Adolescents' self-efficacy areas with SDBL were determined as the adolescent's gender, age/grade level, number of siblings, school type, parents' education level, family income level, parents' relationship status, adolescent's active participation in sports and music, time spent with the screen and presence of a social media account. Different correlations were determined with variables such as.