Vergi kaçakçılığı suçunda etkin pişmanlık
Effective repentance in tax evasion crime
  1. Tez No: 897764
  2. Yazar: OSMAN KAĞAN ERGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HULUSİ AKKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Devletler, toplumun çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak üzere birtakım gelir kalemlerine sahip olmak mecburiyetindedir. Değişen ve gelişen Dünya'da bu ihtiyaçların farklılaşması ve artmasıyla birlikte kamusal gelirlere olan gereksinimler de artmış olup bu gelirlerin korunması amacıyla belli başlı önlemlerin alınması zaruri hale gelmiştir. Kamusal hizmetlerin gerçekleştirilmesi amacıyla kaynak teşkil eden kamu gelirleri arasında en önemli yere sahip olan vergilerle ilgili mükelleflerin çeşitli yollarla bu gelirlerin elde edilmesine engel olması veya başka bir deyişle vergilendirme işlemlerine ilişkin mevzuatlara aykırı olarak mükelleflerin vergi borçlarını kısmen ya da tamamen yerine getirmemesi halinde vergi kaçakçılığı fiilleri işlenmiş olmakta olup söz konusu gelir kaybının oluşmaması için bazı müesseselerin işletilmesi önem arz etmektedir. Vergi kaçakçılığı fiili ya da bu fiilin işlenmesine bağlı olarak ortaya çıkan vergi kaçakçılığı suçunun meydana getireceği zararların önlenmesi adına ceza hukukunda da önemli bir yere sahip olan etkin pişmanlık müessesesi uygulamasına gidilmiştir. Nitekim vergi kaçakçılığı suçunda etkin pişmanlık düzenlemesinin de yer aldığı kanun teklifi 08.04.2022 tarihinde TBMM tarafından kabul edilmiş ve kanunlaşmış, Cumhurbaşkanının onaylaması akabinde 15.04.2022 tarihinde 7394 sayılı“Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 4. ve 6. maddesi ile Vergi Usul Kanunu'na entegre edilmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
States are obliged to have certain income items to meet the various needs of the society. With the differentiation and increase of these needs in the changing and developing world, the need for public revenues has also increased and it has become necessary to take certain measures in order to protect these revenues. Acts of tax evasion are committed if taxpayers regarding taxes, which have the most important place among public revenues that constitute a source for the realization of public services, prevent these revenues from being obtained by various means, or in other words, if taxpayers do not partially or completely fulfill their tax debts in violation of the legislation regarding taxation transactions. It is important to operate some institutions to prevent such income loss. In order to prevent the damage caused by the act of tax evasion or the crime of tax evasion resulting from the commission of this act, the institution of effective repentance, which has an important place in criminal law, has been implemented. As a matter of fact, the bill proposal, which also includes the regulation of effective repentance in the crime of tax evasion, was accepted by the Grand National Assembly of Turkey on 08.04.2022 and became law. Following the approval of the President, the Law No. 7394 on was published on 15.04.2022 and has been integrated into the Tax Procedure Law with Articles 4 and 6 of the Law on Amendments to Decree Laws.