Vergi kaçakçılığı suçlarında etkin pişmanlık
Effective remorse in tax smuggling crimes
- Tez No: 1008819
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE SEVCAN ARTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Vergi kaçakçılığı suçları 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 359'uncu maddesinde yazılı eylemler ile vergilendirmeye dair gerçeğin ortaya çıkmasının önüne geçen ve böylece KDV ve gelir vergisi gibi vergilerin kaybına sebebiyet verebilen ancak suçun oluşması için çoğu durumda vergi ziyaı aranmayan bir suç olup ülkemizde en sık rastlanılan vergi suçudur. Son yıllarda özellikle 7394 Sayılı Kanun ile getirilen değişiklikler, vergi kaçakçılığı sonucu ortaya çıkan idari para cezalarının ödenmesi durumunda hürriyeti bağlayıcı cezada indirim yapılacağı yönünde bir değişikliğin vergi kaçakçılığını düzenleyen maddeye eklenmesi ve etkin pişmanlık kurumunun uygulama şartları üzerinde yapılan tartışmalar ile son olarak Anayasa Mahkemesinin vergi kaçakçılığı suçlarında etkin pişmanlık düzenlemesinin bazı kısımlarını iptal etmesiyle sıkça söz edilen bir konu olmuştur. Etkin pişmanlık kurumu gösterilen pişmanlık sonucu hiç ceza alınmaması veya cezadan indirim sağladığı için çok sık görülmekte olan vergi kaçakçılığı suçu açısından uygulama alanı bulmuş olmasıyla beraberinde bazı önemli sorunları da getirmiştir. Bu sorunların bir kısmı kanun metninin yeterince açık veya kapsamlı olmamasından kaynaklanırken bazısı ise uygulama şartlarının temel haklar açısından sıkıntılar doğurması sebebiyle önemlidir. Bu çalışmada, 7394 Sayılı Kanun ile Vergi Usul Kanunu 359'uncu maddeye getirilen ve soruşturma aşamasında farklı kovuşturma aşamasında farklı indirim oranı sağlayan etkin pişmanlık uygulamasının şartları incelenecek olup, uygulama şartlarının kanundaki açık ve detaylı anlatım eksikliği sebebiyle ortaya çıkardığı; etkin pişmanlığın şirket yetkilileri açısından nasıl uygulanacağı, kanunda yazılı ödemelerin kim tarafından ve nasıl yapılması gerektiği, yapılandırma kanunlarından yararlanma ile Vergi Usul Kanunu'ndaki ödemelerin yapılmış sayılıp sayılmayacağı, yapılan ödemelerin ikrar anlamına gelip gelmeyeceği, ödemeler yapıldıktan sonra beraat kararı alınması veya vergi mahkemesinde tarhiyatın iptali durumunda ödemelerin akıbetinin ne olacağı gibi tartışmalı hususlar üzerinde durulmaktadır. Bundan başka etkin pişmanlığın kanunda düzenlenen şartlarının bir kısmının temel haklarla ilgili sorunlar doğurması sebebiyle Anayasa Mahkemesi tarafından Anayasa'nın temel hak ve hürriyetlerin sınırlanmasını düzenleyen 13'üncü, mülkiyet hakkını düzenleyen 35'inci ve temel hak ve özgürlüklerin korunmasını düzenleyen 40'ıncı maddelerine aykırı bulunarak iptal edilen geçici madde 34 ve 359'uncu maddedeki dava açmama şartı gibi hükümlerle birlikte iptal edilmemiş şartların halihazırda temel haklar açısından oluşturduğu sakınca irdelenmektedir. Bu doğrultuda çalışma giriş bölümü haricinde üç bölüm olarak planlanmakta, ilk bölümde genel hatlarıyla kaçakçılık suçu ve bir ceza hukuku kavramı olarak etkin pişmanlık kavramı üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde ise, etkin pişmanlık kavramı vergi kaçakçılığı suçu özelinde değerlendirilmektedir. Çalışma yapılırken Türk ceza hukuku ve vergi hukukuna ilişkin temel ve yardımcı eserler yanında mahkeme kararlarından faydalanılmaktadır. Vergi kaçakçılığı suçlarında etkin pişmanlık kurumunun uygulanmasında ortaya çıkan başlıca problemler analiz edilmekte ve çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tax smuggling is a crime that prevents the truth about taxation from being revealed through actions written in article 359 of the Tax Procedure Law and thus may cause loss of taxes such as VAT (value added tax) and income tax. However, in most cases, tax loss is not necessary to complete the crime in other words not required for the tax smuggling crime to occur and it is a common crime in our country. In recent years, the changes introduced by Law No. 7394, in particular, have been a frequently discussed issue, with the addition of an amendment to the article regulating tax smuggling, which would apply the institution of effective remorse to smuggling crimes, and the discussions on the conditions of application of the institution of effective remorse, and finally the Constitutional Court's annulment of some parts of the regulation on effective remorse in tax smuggling crimes. The institution of the effective remorse, which often results in no penalty or reduced penalties as a result of remorse, has found application in the common type of crime of tax smuggling, and has brought some significant problems with it. Some of these problems stem from the law's lack of clarity or comprehensiveness, while others are significant because the terms of its implementation pose challenges to fundamental rights. This study will examine the conditions of the effective remorses application, which was introduced to Tax Procedure Law's Article 359 by the Law No. 7394 and provides different reduction rates to sentence time at the investigation stage and the trial stage. It will also focus on controversial issues arising from the lack of clear and detailed explanation in the law regarding the application conditions, such as how effective regret will be applied to company officials, by whom and how the payments specified in the law should be performed, whether the payments in the Tax Procedure Law will xi be considered as performed by utilizing the structuring laws, whether the performance of the payments will constitute an admission, and what will happen to the payments in case of an acquittal verdict after the payments are performed or the cancellation of the assessment in the tax court. Furthermore, since some of the conditions for effective remorse regulated in the law create problems related to fundamental rights, the provisions such as the provisional article 34 and the condition of not filing a lawsuit that regulated in article 359, which were annulled by the Constitutional Court on the grounds that they violated article 13, which regulates the limitation of fundamental rights and freedoms, article 35, which regulates the right to property, and article 40, which regulates the protection of fundamental rights and freedoms, will be examined, as well as the inconveniences that the implementation conditions that have not been annulled currently pose in terms of fundamental rights. Accordingly, the study is structured in three sections, excluding the introduction. The first section generally focuses on the crime of smuggling and the concept of effective remorse as a criminal law concept. The second section examines the concept of effective remorse specifically in relation to the crime of tax evasion. The study utilizes both fundamental and supporting works on Turkish criminal and tax law, as well as court decisions. The main problems encountered in the application of effective remorse in tax evasion are analyzed, and proposed solutions are presented.