Reel döviz kuru, enflasyon ve doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyüme üzerindeki etkileri: Zaman serisi analizi
Effects of real exchange rate, inflation and foreign direct investments on economic growth: A time series analysis
  1. Tez No: 897578
  2. Yazar: ÖZLEM ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖNDES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ekonomik büyüme en genel tanımıyla üretim ve tüketimdeki artış olarak ifade edilebilir. Geçmişten günümüze bu ifade ile ilgili literatürü incelediğimizde farklı coğrafyalarda ve dönemlerde ekonomik büyümenin çeşitli faktörlerle etkileşim içerisinde olduğu gözlemlenmektedir. Ülkeler, mevcut ekonomilerini belli dönemler içerisinde bu faktörler çerçevesinde analiz ederek çeşitli ekonomik politikalar geliştirmişlerdir. Bu doğrultuda dünyada ekonomik büyüme ile ilgili yapılan analizlerin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada Türkiyede, 2005Q1-2023Q3 döneminde üçer aylık veriler kullanılarak reel döviz kuru, enflasyon, doğrudan yabancı yatırımlar ve ekonomik büyüme ilişkisi incelenmiştir. Ele alınan veriler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Elektronik Veri Dağıtım Sisteminden elde edilmiştir. Serilerin modellenmesinde doğrusal olmayan otoregresif gecikmesi dağıtılmış model kullanılmış olup enflasyonun ve reel döviz kurunun ekonomik büyüme üzerinde azaltıcı, doğrudan yabancı yatırımların ise ekonomik büyüme üzerinde arttırıcı bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan nedensellik analizi sonucunda ise enflasyon ve reel döviz kurundan ekonomik büyümeye doğru tek yönlü, doğrudan yabancı yatırımlar ile ekonomik büyüme arasında ise çift yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Economic growth can be most broadly defined as an increase in production and consumption. When we examine the literature on this topic from past to present, it is observed that economic growth interacts with various factors in different regions and periods. Countries have analyzed their economies within the framework of these factors over certain periods and developed various economic policies accordingly. This underscores the importance of analyses related to economic growth worldwide. In this study, the relationship between the real exchange rate, inflation, foreign direct investments, and economic growth in Turkey was examined using quarterly data from 2005Q1 to 2023Q3. The data were obtained from the Electronic Data Delivery System of the Central Bank of the Republic of Turkey. A nonlinear autoregressive distributed lag (NARDL) model was used for modeling the series. It was observed that inflation and the real exchange rate have a reducing effect on economic growth, while foreign direct investments have an enhancing effect. The causality analysis revealed a unidirectional causality from inflation and the real exchange rate to economic growth and a bidirectional causality between foreign direct investments and economic growth.