Şiirler temel alınarak hazırlanan Türkçe etkinliklerinin okul öncesi dönemdeki çocukların söz varlığına etkisi
The effect of Turkish activities based on poems on the vocabluary of preschool children
- Tez No: 897593
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FULYA TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Okul öncesi dönemde Türkçe etkinliklerinde yer alan şiirlerde geçen çocukların söz varlıklarına eklenebilecek kelimeler bütünleştirilmiş etkinlikler aracılığıyla çocukların dil gelişimine ve söz varlığına önemli katkılar sağlayabilmektedir. Şiirlerde geçen çocukların söz varlıklarını geliştirmeye yardımcı olacağı düşünülen ve bu doğrultuda seçilen hedef kelimelere yönelik bütünleştirilmiş Türkçe etkinlikleri hazırlanmıştır. Bu çalışmanın amacı okul öncesi dönem şiirlerinden seçilen hedef kelimelere yönelik hazırlanan Türkçe etkinliklerinin çocukların söz varlıklarına olan etkilerini incelemektir. Belirtilen amaç doğrultusunda araştırma çalışma ve kontrol grubu olarak eşit sayıda ayrılmış olan 48-60 aylık toplam 28 çocuk ile nicel araştırma yöntemi yarı deneysel desende gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubundaki çocuklara araştırma kapsamında uzman görüşü alınarak belirlenen 50 hedef kelimeyi ŞAHTE (Şiirler Temel Alınarak Hazırlanan Türkçe Etkinlikleri) içerisinde yer alan bütünleştirilmiş etkinlikler uygulanırken, kontrol grubuna Milli Eğitim Okul Öncesi Programı'nda yer alan rutin eğitimle devam edilmiştir ve herhangi bir destekleyici eğitim sağlanmamıştır. Hedef kelimelerle her haftada üç gün ve gün aşırı olacak şekilde sekiz haftalık uygulama sürecini kapsayan bütünleştirilmiş etkinlikler uygulanmıştır. Araştırma ön test ve son test uygulama haftaları da dahil olmak üzere on haftayı kapsamaktadır. Diğer günlerde ise çocukların söz varlıklarına kazandırılan kelimelerin video temelli hazırlanan çocuklara hatırlatma amacıyla hazırlanan videolar, şarkılar çocuklarla paylaşılmıştır. ŞAHTE nin uygulama sonrasında hedef kelimelerin çocukların söz varlıklarına olan katkısı ön-test ve son-test metafor tekniği ile çalışmaya uygun geliştirilen puanlama yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda; kontrol ve çalışma grupları ön test puanları arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı; kontrol grubunun ön-test ve son-test puanları arasındaki farklılık istatiksel olarak anlamlı olmadığı; çalışma grubunun ön-test ve son-test ve kalıcılık testi puanları arasındaki farklılık istatiksel olarak anlamlı olduğu ve son olarak çalışma ve kontrol gruplarının son test puanları arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The words that can be added to children's vocabulary in the poems in Turkish activities in preschool period can make significant contributions to children's language development and vocabulary through integrated activities. Integrated Turkish activities were prepared for the target words selected in this direction, which were thought to help develop children's vocabulary in poems. The aim of this study is to examine the effects of Turkish activities prepared for target words selected from preschool poems on children's vocabulary. In line with the stated purpose, the study was carried out with a total of 28 children aged 48-60 months, divided equally as the study group and the control group, using the quasi-experimental design of the quantitative research method. While the children in the study group were taught 50 target words, which were determined by taking expert opinion within the scope of the research, through integrated activities in TAPBOP (Turkish Activities Prepared Based on Poems), the control group continued with the routine education in the National Education Preschool Program and no supportive education was provided. Integrated activities with the target words were implemented three days every week and every other day, covering an eight-week implementation period. The research covers ten weeks, including the pre-test and post-test implementation weeks. On the other days, video-based videos and songs prepared to remind the children of the words added to their vocabulary were shared with the children. After the implementation of TAPBOP, the contribution of the target words to children's vocabulary was determined with the pre-test and post-test metaphor technique and the scoring method developed for the study. As a result of the study, it was determined that there was no statistically significant difference between the pre-test scores of the control and study groups; the difference between the pre-test and post-test scores of the control group was not statistically significant; the difference between the pre-test and post-test and retention test scores of the study group was statistically significant; and finally, there was a statistically significant difference between the post-test scores of the study and control groups.