7. sınıf öğrencilerinin tarihsel zaman anlayışına yönelik görüşleri
7th grade students opinions on the understanding of historical time
- Tez No: 897594
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sosyal Bilgiler öğretiminde tarihsel zaman kavramı, öğrencilere zamanın sürekliliği ve tarihi olayların kronolojik sıralamasının yanı sıra, bu olayların birbirleriyle olan neden-sonuç bağlamını anlamalarını sağlamak için kritik bir öneme sahiptir. Fotoğraflar, zaman kavramı gibi soyut kavramları somut örneklerle destekleyerek öğrencilerin ilgi ve dikkatlerini çeken, öğrenme deneyimini zenginleştiren öğretim materyalleri oldukları söylenebilir. Bu çalışma, ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin Mardin ili Artuklu ilçesinde geçmişte çekilmiş fotoğrafları ve güncel fotoğraflarının karşılaştırarak öğrencilerin tarihsel zaman algılama biçimlerine yönelik gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında Mardin ili Artuklu ilçesinde bulunan LGS başarı düzeyi düşük bir devlet okulundaki alt grup (1.Grup) ve LGS başarı düzeyi yüksek bir devlet okulu üst grup (2.Grup) öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Toplamda 30 öğrenci araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Bu çalışma nitel araştırma yöntemi ile durum çalışması deseni şeklinde yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak uzman görüşleri doğrultusunda oluşturulan soru formları kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz metoduyla analiz edilmiştir. Araştırmanın verileri analiz edildiğinde elde edilen bulgular doğrultusunda, araştırmaya katılan öğrencilerin 21. yüzyılı tahmin etme oranının 20. yüzyılı tahmin etme oranından daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Öğrencilerin geçmiş ve günümüz fotoğraflarını değerlendirirken değişim algısına sahip oldukları ancak süreklilik algılarının zayıf olduğu sonucuna varılmıştır. Okul değişkenine bağlı olarak başarı oranları incelendiğinde nesneleri tanımlama, zamanla yaşanan değişiklik, süreklilik gösteren unsurlar ve teknolojik unsurları tanımlama alanlarında belirgin bir farklılık görülmezken; yüzyıl tahmini, yüzyıla ilişkin kanıtlar, değişim gösteren unsurlar, mimari unsurlardaki değişim, teknolojik unsurların insan yaşamına etkileri, değişimin neden ve sonuçları gibi alanlarda üst grup öğrencilerinin alt grup öğrencilere göre daha doğru ve çeşitli cevaplar verdiği ve bu nedenle üst grubun (2.Grup) daha başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of historical time in Social Studies teaching is of critical importance to enable students to understand the continuity of time and the chronological order of historical events, as well as the cause- effect context of these events with each other. It can be said that photographs are teaching materials that attract students' interests and attention, and enrich the learning experience by supporting abstract concepts such as the concept of time with concrete examples. This study, secondary school 7th comparing the photographs and current photos taken in the past in Artuklu district of Mardin province of the class students, it was realized for the historical time perception of the students. The research was carried out in the 2023 -2024 academic year with the participation of the Lower group (1st group) students in a low-achievement public school and Upper Group (2nd group) students in a high achievement public school in Artuklu District of Mardin province in the context of LGS performance levels. A total of 30 students were formed the study group of the research . This study was conducted as a case study with qualitative research method. Questionnaries created in line with expert opinions were used as data collection tools. The obtained data were examined with descriptive analysis methods. When the data of the research was analyzed, it was observed that the rate at which the of students participating in the research predicting the 21st century was higher than the rate of predicting the 20th century. It was concluded that students had a perception of change when evaluating past and present photograps but their perception of continuity was weak. When the success rates are examined depending on school variable ,there is no significant difference in the areas of identifiying objects, changes over time, continuous elements and technological elements, but in areas such as century prediction, century related evidence, changing elements, change in architectural elements, effects of technological elements on human life, causes and consequences of change, the Upper Group students gave more accurate and diverse answers than the Lower Group students, and therefore it was concluded that the Upper Group(2nd Group) was more successful.