Metaverse gerçeği: Lise öğrencileri üzerinde uygulamalı bir çalışma
The reality of the metaverse: An applied study on high school students
- Tez No: 897596
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışma kapsamında, 14-18 yaş arası lise öğrencilerinin metaverse'e olan bakış açıları incelenmiştir. Araştırma, öğrencilerin Bilinçli Tüketim, İnternet Kullanım Amaçları, Etik Tüketim ve Metaverse konularındaki tutumları ölçmek amacıyla detaylı sorular içeren anketler uygulanmış ve toplamda 375 öğrenciye ulaşılmıştır. Öğrencilerin metaverse'e yönelik algıları, teknolojiyi nasıl ve ne amaçla kullandıkları, bilinçli ve etik tüketim davranışları ile ilişkilendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar araştırma değişkenlerinin metaverse olan tutumları anlamlı olarak yordadığını göstermektedir. Ayrıca araştırma değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Sonuç olarak; daha önce metaverse kullanan öğrencilerin, kullanmayan öğrencilere oranla metaverse'e karşı bakış açısının olumsuz olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, the perspectives of high school students aged 14-18 on the metaverse were examined. In the research, surveys containing detailed questions were applied to measure students' attitudes towards Conscious Consumption, Purposes of Internet Use, Ethical Consumption and Metaverse, and a total of 375 students were reached. Students' perceptions of the metaverse, how and for what purpose they use technology, are associated with conscious and ethical consumption behaviors. The results obtained show that the research variables significantly predict attitudes towards the metaverse. Additionally, statistically significant relationships were detected between the research variables. In conclusion; It has been revealed that students who have used metaverse before have a negative perspective towards metaverse compared to students who have not used it.