İmam el- Hereri eş-Şafii'nin Hdaiku'r-Ruh ve'r-Reyhan Adlı tefsirinde sureler arasındaki münasebeti açıklama yönteminin incelenmesi
Imam al-Harari al Shafii's method of explaining the relation between Surahs in HisQuran exegesis Hadaiq al-Ruh wa al-Rayhan
  1. Tez No: 897597
  2. Yazar: KHALIS DHAHIR NSAIF NSAIF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÖKKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Münasebet ilmi، edebî zevki ile tefsirleri süsleyen önemli ve kıymetli ilimlerden birisidir. Bu ilim sayesinde surelerin ve ayetlerin nasıl irtibat kurduğu bilinir. Bu ilmin bazı türleri ve kuralları vardır ki، bunlarla müfessir Kur'an'ın sırlarına ulaşabilir. Bu ilme ehemmmiyet veren alimlerden biri de Hadaiku'r-ruh ve'reyhan adlı tefsirinde Hereri'dir. Bu eserinde، Kur'an-ı Kerim'in münasebetlerinde dair müfessirlerin sözlerini derlemiş، surelerin tefsirleri ve ayetlerinde dair akıcı ve kapsamlı bir üslup benimsemiştir. Bu çerçevede، sure isimleri، ayetlerin sayısı ، Mekki ya da Medeni oluşları، esbab-ı nüzul، münasebetler ve son olarak i'rabına dair bilgilere yer vermiştir. Bu çalışmada، bu ilmin tarifi ve çeşitleri، bu ilimde öne çıkan alimler، Hereri'nin tefsirinde izlediği yöntem، münasebet ilmini ele alırken takip ettiği yöntem، Mekki-Medeni sureler münasebetine dair üslubu incelenmiş، bu şekilde ele aldığımız müfessir ve tefsiri penceresinden münasebet ilmine bir katkı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The science of relation is one of the important and valuable sciences that adorn tafsir with its literary taste. is one. Thanks to this science, it is known how suras and verses are connected. Some of this knowledge There are types and rules with which the interpreter can reach the secrets of the Qur'an. this thread One of the scholars who give importance is Hereri in his commentary called Hadaiku'r-ruh ve'reyhan. It In his work، he compiled the words of commentators on the relations of the Qur'an، He adopted a fluent and comprehensive style of his tafsir and verses. In this framework، sure names، number of verses ، Meccan or Madani formations، esbab-ı nüzul، relations and final He gave information about his i'rab. In this study، the description and types of this science، prominent scholars، The method followed by Hereri in his tafsir، his method، his style on the relationship between the Meccan-Medeni surahs has been examined، it has been handled in this way. A contribution has been made to the science of relations from the perspective of the tafsir and its interpretation.