Un recueil de recits d'enfance entre autobiographie et autofiction
Özyaşam öyküsü ve özkurmaca arasındaki çocukluk anlatıları
- Tez No: 897608
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İncelediğimiz « Une enfance outremer » ve « Une enfance d'ailleurs » eserleri Mağrib edebiyatı yazarlarının oluşturduğu çocukluk anlatısı derlemeleridir. Amacımız, bu iki eser içerisinden seçtiğimiz beş Mağrib edebiyatı öyküsünü inceleyerek bu eserleri özyaşam öyküsünden özkurmacaya yaklaştıran kurgusal unsurları belirlemektir. Ayrıca, sömürgecilik ve sömürgecilik sonrası dönemin bu türdeki derlemelerin oluşturulması üzerindeki etkisi ve yazarların çocukluk anılarını kurgu ve gerçeklik ile harmanlayarak sunma motivasyonlarını da öğrenmektir.
Özet (Çeviri)
The works“Une enfance outremer”and“Une enfance d'ailleurs”are collections of childhood narratives compiled by Maghreb literature writers. Our aim is to analyze five selected stories from these two collections and identify the fictional elements that bring these works closer to autofiction rather than pure autobiography. Furthermore, we seek to understand the impact of the colonial and postcolonial periods on the creation of such anthologies, as well as the motivations behind the authors' blending of fiction and reality in the portrayal of their childhood memories.