Sınıf öğretmenlerinin eğitimde üretken yapay zeka kullanımına ilişkin görüşleri
Opinions of primary school teachers regarding the use of generative artificial intelligence in education
  1. Tez No: 897613
  2. Yazar: MEHMET ZAHİD ÖZSONGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL ÇELİKTÜRK SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Üretken yapay zeka orijinal içerik üretmek için tasarlanmış bir yapay zeka türüdür. İnsan müdahalesi olmadan algoritmalar kullanarak görsel ve işitsel gibi içerikler üretebilmektedir. Örneğin gerçekçi resimler ve videolar oluşturma, benzersiz müzikler, melodiler ve ritimler üretme, kişiselleştirilmiş içerikler ortaya çıkarma gibi olabilir. Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin sınıf öğretmenlerinin eğitimde üretken yapay zekanın kullanımına ilişkin görüşlerini ve deneyimlerini ortaya çıkarmaktır. Araştırmada Temel Nitel Araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2023-2024 eğitim öğretim yılında İstanbul'da görev yapmakta olan 27 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırmanın verileri içerik analiz tekniğine göre analiz edilmiştir. Analizde temalardan ve kodlardan yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda, sınıf öğretmenleri üretken yapay zekanın öğrenme öğretme üzerindeki etkileri artıracağını, kontrollü kullanıldığında yaratıcılığı, motivasyonu ve yenilikçiliği arttıracağını, öğrenci öğretmen etkileşimini arttıracağını, kolaylık sağlayarak ve verimliliği arttırarak öğretim kalitesini arttıracağını, akademik başarıyı geliştireceğini, 21. yüzyıl becerilerini kazandırmada ihtiyaç olacağını, öğrencileri değerlendirmede, ders dışı görevlerde ve okul yönetiminde yardımcı olabileceğini belirtmişlerdir. Araştırmada, sınıf öğretmenleri üretken yapay zekanın kontrolsüz kullanıldığında yaratıcılığı, motivasyonu ve yenilikçiliği olumsuz etkileyebileceğini, kullanılırken güvenlik ve gizliliğe dikkat edilmesi gerektiğini, güvenlik ve gizliliğe dikkat edilmediğinde etik ve toplumsal boyutlarda problemlere sebep olabileceğini, insan merkezli politika ve altyapı hazırlanması gerektiğini belirtmişlerdir. Bu bağlamda öğretmenlere ve idarecilere üretken yapay zekanın derslere entegre edilerek verimliliği artırmalarını, kötü amaçların için kullanılacağını bilerek bunlara önlem almalarını, avantaj ve dezavantajlarını belirleyerek kullanmalarını, alıştırma yapıldıktan sonra kullanılmasını, hizmet içi eğitimlerine katılmaları gerektiğini, 21. yüzyıl becerilerini kazandırmada rol oynadığını bilmeleri gerektiği önerilmektedir. Üretken yapay zekayı eğitim sistemimize entegre edecek kişilere entegre için çalışmalar yapmaları ve teknolojik yatırımlar yapmaları önerilmektedir. Üretken yapay zekayla ilgili çalışmalar yapacak araştırmacılar için farklı kademelerle araştırmalar yapılması, veliler için araştırmalar yapılması, örneklemin genişletilmesi, farklı branş öğretmenlerle araştırmalar yapılması, öğretmen adaylarıyla araştırmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Generative artificial intelligence is a type of artificial intelligence designed to generate original content. It can generate content such as visual and auditory materials using algorithms without human intervention. For example, it can create realistic images and videos, generate unique music, melodies, and rhythms, and generate personalized content. The purpose of this research is to reveal primary school teachers' opinions and experiences regarding the use of generative artificial intelligence in education. The Basic Qualitative Research design was used in this study. The study group consists of 27 primary school teachers working in Istanbul during the 2023-2024 academic year. The data for the research were collected using a semi-structured interview form and analyzed using content analysis techniques. Themes and codes were utilized in the analysis. At the end of the research, primary school teachers stated that generative artificial intelligence would enhance the effects on learning and teaching, increase creativity, motivation, and innovation when used in a controlled manner, improve student-teacher interaction, enhance teaching quality by providing ease and increasing efficiency, improve academic achievement, and be needed for acquiring 21st-century skills. They also noted that it could assist in student assessment, extracurricular tasks, and school management. Additionally, the study revealed that uncontrolled use of generative artificial intelligence could negatively affect creativity, motivation, and innovation, and that attention must be paid to security and privacy during its use. Neglecting security and privacy could lead to ethical and societal problems, and human-centered policies and infrastructures need to be developed. In this context, it is recommended that teachers and administrators integrate generative artificial intelligence into lessons to increase efficiency, take precautions knowing that it can be used for malicious purposes, use it by identifying its advantages and disadvantages, utilize it after practice, participate in in-service training, and recognize its role in imparting 21st-century skills. It is also recommended that those who will integrate generative artificial intelligence into the education system work on integration and make technological investments. For researchers conducting studies on generative artificial intelligence, it is suggested to conduct research at different levels, carry out studies involving parents, expand the sample, conduct research with teachers from different disciplines, and conduct research with prospective teachers.