Öğrencilerin ev ödevlerine yönelik duyuşsal özelliklerinin keşfedilmesi
Exploring students' affective characteristics towards homework
- Tez No: 897619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KAHRAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin ev ödevlerine yönelik duyuşsal özelliklerini ortaya koymaktır. Bu amaçla ev ödevleriyle ilgili öğrenci, veli ve öğretmen görüşleriyle öğrencilerin ev ödevlerine karşı duyguları ortaya çıkarılmış, bu duyguların nedenleri ile duyguların aile içi iletişime etkileri, derse, okula ve öğretmene yönelik tutumlarına etkileri incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Model olarak ise; durum çalışması benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu; 2023-2024 Eğitim Öğretim yılında Gaziantep ili Şehitkamil İlçesi Sevil Arif Develi Ortaokulu'nda 5. sınıflarda öğrenim görmekte olan ve uygun örnekleme yöntemiyle seçilmiş 12 öğrenci ile bu öğrencilerin ebeveynleri ve öğrencilerin dersine giren öğretmenlerden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu aracılığıyla toplanmıştır. Veriler 2023-2024 Eğitim Öğretim yılının ikinci döneminde yüz yüze görüşme tekniği toplanmıştır. Verilerinin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında; öğrencilerin ödevlere karşı korku, endişe, stres, üzüntü, sıkılma, baskı, zorlanma, tedirginlik, kaçınma tepkilerine sahip oldukları görülmüştür. Olumlu olarak ise; istek, sorumluluk, beklenti, mutluluk, heyecan, kararlılık, rahatlama ve gurur şeklinde duyuşsal tepki verdikleri görülmüştür. Bu duyguların nedenleri olarak; ödevin niteliği, ders ve konunun özellikleri, öğrencinin bireysel özellikleri, çevresel faktörler ile aile desteği ve takibi gösterilebilir. Ödevlere yönelik duyuşsal yaklaşımların aile içi iletişimi etkilediği ve öğrencinin derse, okula ve öğretmene bakış açısını değiştirdiği görülmüştür. Bu bağlamda öğretmenlere ödevlerin gerekli olduğunda verilmesi, ilgi çekici hale getirilmesi, öğrenci ve konu özelinde ödevlere başvurulması yönünde; velilere yönelik olarak ise ödev sürecinde öğrencinin desteklenmesi ve yapıcı takibi, öğrenci emeklerinin takdiri ile teşvik gerekliliği yönünde önerilerde bulunulmuştur. Araştırmacılara ise metadolojik ve boylamsal yönde araştırma önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the affective characteristics of 5th grade middle school students towards homework. For this purpose, the study explores the feelings of students, parents, and teachers about homework, examining the reasons behind these feelings and their effects on family communication, and on students' attitudes towards lessons, school, and teachers. A qualitative research method was employed, specifically a case study model. The study group consists of 12 students, their parents, and the teachers of these students, selected through appropriate sampling from Sevil Arif Develi Middle School in Şehitkamil District of Gaziantep for the 2023-2024 academic year. Data were collected using a Semi-Structured Interview Form developed by the researcher during face-to-face interviews in the second semester of the 2023-2024 academic year. Content analysis was used to analyze the data. The results of the research indicate that students exhibit emotional responses such as fear, anxiety, stress, sadness, boredom, pressure, difficulty, uneasiness, and avoidance towards homework. Positive emotional responses include eagerness, responsibility, expectation, happiness, excitement, determination, relaxation, and pride. The reasons for these feelings can be attributed to the nature of the homework, the characteristics of the subject and the topic, the individual characteristics of the student, environmental factors, and family support and supervision. Affective approaches to homework were found to impact family communication and change the student's perspective on lessons, school, and teachers. In this context, recommendations were made for teachers to assign homework when necessary, make it interesting, and tailor it to the student and topic. For parents, it is recommended to support and constructively supervise the homework process and encourage and appreciate the student's efforts. Methodological and longitudinal research suggestions were provided for researchers.