Seksen sekiz senesi evamirname kaydı 1288 (H.1287-1289/M.1871-1872) mutasarrıflık defterinin yeni harflere aktarımı
- Tez No: 402269
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİB DERZİNEVEZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arşiv, Archive
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Arşivcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
Master tezi olarak üzerinde çalıştığımız“Seksen sekiz senesi evamirname kaydı ”adlı mutasarrıflık belgesi R.2 Mart 1287-28 Şubat 1287/H.21 Zilhicce 1287-1 Muharrem 1289/M.14 Mart 1871-11 Mart 1872 tarihleri arasında Kıbrıs Mutasarrıflığına yazılan 233 adet resmi belgeyi göstermektedir. Bu belgeler İncclendiğinde;Kıbrıs'ta görev yapacak memurların atama şartları ve maaş durumları, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için yapılan çalışma ve faaliyetler,askeriyenin erzak, elbise v.s İhtiyaçlarının karşılanması, tamir ve onarıma ihtiyaç duyulan hükümet konakları,askeri koğuşlar ve resmi yerlerin keşfedilerek gerekli çalışmaların yapılması, Bab-ı Ali tarafından gönderilen ihtar telgraf nameleri,vazifesine dikkat etmeyen memurların uyarılması gibi daha bir çok muhtelif konular göze çarpmaktadır, Osmanlı tarihinin önemli arşiv kaynaklarından biri olan Mutasarrıflık defterleri ait oldukları dönem ve yer hakkında oldukça önemli bilgiler vermektedir.Ayrıca bu sahada merakı olanların ve çalışma yapmak isteyenlerin de yolunu açacaktır. Anahtar Kelimeler : Kıbrıs Mutasarrıflığı, Osmanlı Dönemi'nde Kıbrıs
Özet (Çeviri)
The document of governer on vvhich we study named record of commands of includes 233 formal document vvhich was vvrltten among the dates of R.2th March 1287-28th February 1287/H.21th Zilhicce 1287-lth Muharrem 1289/M.14th March 1871 - İth March 1872 Governer of Cyprus. When the documents are examined, lots of subject are seen such as conditions of assignment and salary of officers who will work in Cyprus, workİng and activies done to develope agrlculture and breedıng, adressing the needs for provisions and garment of military, government offices to be fixed and repaired, needed studies as discovering military wards and formal places, telegram for warning was sent by Bab-ı Ali, vvarning officers who ignore their jobs. Notebooks of governert that is one of the İmportant archival resources of the history of the Ottoman Empire gives İmportant informations about the time and place, Also it thelps people who is curlous on the topic and people who want to study on the topic.