Beceri temelli matematik sorularının anlaşılmasında yaşanılan zorlukların öğretmen ve öğrenci perspektifinden incelenmesi
Evalution of the challenges experienced in understanding skill based mathematics questions from the perspective of teachers and students
  1. Tez No: 897645
  2. Yazar: ZEYNEP KÜBRA SAKARYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada ilköğretim matematik öğretmenlerinin ve sekizinci sınıf öğrencilerinin perspektifinden beceri temelli matematik sorularına karşı yaklaşımları ve yaşanılan zorlukların neler olduğu incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 50 ilköğretim matematik öğretmeni ve 60 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak öğretmen görüşme formu, öğrenci görüşme formu, öğrenci dokümanları, video kaydı kullanılmıştır. Araştırmada 50 matematik öğretmenine öğretmen görüşme formu yazılı uygulanmıştır. Görüşme formu uygulanan öğretmenlerden ölçüt örnekleme yöntemine göre belirlenen 10 adet öğretmenin her birinin bir ders saati öğretim süreci takip edilerek video kaydına alınmıştır. Video kaydı alınan sınıflarda 10 öğrenciden doküman toplanmıştır. Son olarak 60 öğrenciye öğrenci görüşme formu yazılı uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın öğretmen ve öğrenci perspektifinden elde edilen en genel bulgusu, katılımcıların çoğunluğuna göre beceri temelli matematik soruları, anlama, muhakeme yapma, analiz gibi üst düzey düşünme becerilerinin kullanılmasını gerektiren günlük hayat problemleri olduğudur. Öğretmenlerin perspektifinden bulgularda, öğrencilerin beceri temelli matematik sorularında zorlandıkları noktaların çok olduğu, okuduklarını anlamadıkları ve bu soruları genel anlamda zor buldukları noktalarında yoğunlaşmıştır. Öğrencilerin perspektifinden bulgularda ise zorlandıkları durumların, beceri temelli matematik sorularını zor veya uzun bulmaları, okuduklarını anlamada zorlandıkları noktalarında yoğunlaşmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines the approaches to skill-based mathematics questions and the difficulties encountered from the perspectives of elementary math teachers and eighthgrade students. The study employs qualitative research methods, specifically a case study approach. The study group consists of 50 elementary mathematics teachers and 60 eighthgrade students. Data collection tools included teacher interview forms, student interview forms, student documents, and video recordings. Initially, the teacher interview form was administered to 50 mathematics teachers, followed by video recordings of the in-class teaching process of 10 teachers selected through criterion sampling. In these recorded classes, 10 students were identified for document collection. Lastly, a written student interview form was administered to 60 students. The collected data were analyzed using content analysis. The research s most general finding, from both the teachers' and students' perspectives, is that skill-based math questions are seen as real-life problems requiring higher-order thinking skills such as understanding, reasoning, and analysis. According to the findings, teachers noted that students face multiple challenges with these questions, particularly in terms of comprehension and generally finding them difficult. From the students' perspective, the challenges involve perceiving the questions as difficult, long, or time-consuming, as well as struggling with reading comprehension.