Yüzme hakemlerinin mutluluk ve umutsuzluk düzeylerinin belirlenmesi (Batman ili örneği)
Determination of happiness and hopeless levels of swimming referees (Batman province example)
  1. Tez No: 897656
  2. Yazar: OZAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, yüzme hakemlerinin mutluluk ve umutsuzluk düzeylerini çeşitli değişkenlerle incelemektedir. Evrenini Batman İlinde faal olarak görev yapan yüzme hakemlerinin oluşturduğu tez çalışmasına gönüllü olarak 200 hakem katılmıştır. Çalışmada katılımcıların demografik bilgilerini toplamak amacıyla ''Soru Formu'', mutluluk seviyelerini belirlemek için ''Oxford Mutluluk Ölçeği'' ve umutsuzluk düzeylerini belirlemek amacıyla“Beck Umutsuzluk Ölçeği”nden faydalanılmıştır. Elde edilen verilerin istatiksel analizinin yapılmasında SPSS v.27 programı kullanılmış ve verilerin en doğru şekilde analizinin yürütülmesi amacıyla T-Testi ve Anova testlerinden faydalanılmıştır. Yapılan analizlerde cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim, hakemlik kıdemi, meslekleri vb. bilgiler ile mutluluk ve umutsuzluk düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar olup olmadığı araştırılmıştır. Yapılan analizlerde yüzme hakemlerinin cinsiyeti, medeni durumu, yaşları ve eğitim düzeyleri ile mutluluk düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Buna karşın hakemlik kıdemleri, müsabaka sayıları, meslekleri ve meslek kıdemleri ile mutluluk düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Araştırmada hakemlerin umutsuzluk düzeylerine bakıldığında ise cinsiyet ve eğitim durumu ile umutsuzluk düzeyi arasında ilişkinin olmadığı; medeni durum, yaş, meslek, meslek kıdemi, hakemlik kıdemi ve müsabaka sayısı ile umutsuzluk düzeyi arasında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Araştırmada ayrıca mutluluk ile umutsuzluk düzeyleri arasındaki korelasyonel ilişki araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the levels of happiness and hopelessness among swimming referees in relation to various variables. A total of 200 referees, who were actively serving in the province of Batman, voluntarily participated in this thesis study. In order to collect demographic information of the participants, a“Questionnaire Form”was used, while the“Oxford Happiness Scale”was employed to determine the levels of happiness, and the“Beck Hopelessness Scale”was utilized to assess the levels of hopelessness. The statistical analysis of the obtained data was conducted using the SPSS v.27 program, and T-Test and ANOVA tests were applied to ensure accurate data analysis. The analyses investigated whether there were significant differences between variables such as gender, marital status, age, education level, refereeing experience, professions, etc., and the levels of happiness and hopelessness. The results showed that there was no significant relationship between the referees' gender, marital status, age, and education level, and their levels of happiness. However, significant differences were found between their levels of happiness and their refereeing experience, number of competitions officiated, professions, and professional experience. Regarding the referees' levels of hopelessness, it was found that there was no relationship between gender and education level and the level of hopelessness, whereas significant differences were observed between the level of hopelessness and variables such as marital status, age, profession, professional experience, refereeing experience, and the number of competitions officiated. Additionally, the study explored the correlational relationship between happiness and hopelessness levels.