Pandemi sonrası öğrencilerin okula yeniden uyum sürecinde öğretmenlerin uyguladığı sınıf yönetimi stratejilerinin incelenmesi
Investigation of classroom management strategies applied by teachers during the reintegration process of students to school after the pandemic
- Tez No: 897655
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, pandemi sonrası öğrencilerin okula yeniden uyum sürecinde sınıf öğretmenlerinin uyguladığı sınıf yönetimi stratejilerini incelemektir. Pandemi süreci, öğrencilerin eğitim deneyimlerini değiştirmiş ve bu durum öğretmenlerin sınıf yönetimi stratejilerini etkilemiştir. Bu sürece benzer durumların ileriki dönemlerde de yaşanabileceği öngörüsüyle; öğrencilerin psikososyal ihtiyaçlarını karşılamak, öğrenmeyi desteklemek ve sınıf ortamını olumlu bir şekilde yönetmek için uygun sınıf yönetimi stratejilerinin belirlenmesi ve önerilmesi çalışmayı önemli kılmaktadır. Araştırma nitel araştırma türünde, fenomenolojik bir yaklaşımla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet ilkokullarında görev yapan 25 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Toplanan veriler, içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Öğrencilerin sınıf kurallarına uymakta zorlanması, sosyal ve kültürel uyum sorunları, pandemi öncesi ve sonrası arasında gözlemlenen belirgin farklılıklar, öğrenci davranışlarındaki değişiklikler ve ebeveynlerin öğrenciler üzerindeki etkileri önemli bulgulardır. Ayrıca, sınıf içi yönetimde dijital iletişimin artması ve fiziksel sosyal etkileşimlerde azalması, sınıf öğretmenlerinin eğitim stratejilerini yeniden değerlendirmelerine yol açmıştır. Araştırma sonuçları, pandemi sonrası eğitim ortamlarında sınıf yönetimi stratejilerinin geliştirilmesi ve öğrencilerin ihtiyaçlarına daha uygun yaklaşımların benimsenmesi gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the classroom management strategies used by classroom teachers in the process of students' readjustment to school after the pandemic. The pandemic process has changed students' educational experiences and this has affected teachers' classroom management strategies. With the anticipation that situations similar to this process may occur in the future, it is important to identify and recommend appropriate classroom management strategies to meet the psychosocial needs of students, support learning, and manage the classroom environment positively. The research was conducted with a phenomenological approach in qualitative research type. The study group of the research consists of 25 classroom teachers working in public primary schools affiliated to Erzincan Provincial Directorate of National Education. The study group was selected by purposive sampling method. The collected data were analyzed using content analysis method. Students' difficulties in complying with classroom rules, social and cultural adaptation problems, significant differences observed between before and after the pandemic, changes in student behavior, and the effects of parents on students are important findings. In addition, the increase in digital communication and decrease in physical social interactions in classroom management has led classroom teachers to re-evaluate their educational strategies. The results of the study emphasize the need to improve classroom management strategies in post-pandemic educational settings and to adopt approaches that are more appropriate to the needs of students.