Öznel aile mutluluğu ölçeği geliştirilmesi ve güvenirlik geçerlik çalışması
Developing subjective family happiness scale and studying validation and reliability
  1. Tez No: 480279
  2. Yazar: PINAR FAKİRULLAHOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmada öznel aile mutluluğu ölçeği geliştirmek ve bu ölçeğin güvenirlik, geçerlik analizi çalışmasını yapmak amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada kavramsal olarak tanımlanan mutlu ailenin özellikleri temel alınarak 18 yaş üzeri evli ya da bekâr aile bireylerine yönelik Öznel Aile Mutluluğu Ölçeği (ÖAMÖ) geliştirilmiştir. Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) ve Öznel Mutluluk Ölçeği (ÖMÖ) içeriğindeki maddeler dikkate alınarak madde havuzu oluşturulmuş ve toplam on uzman tarafından yapılan oturumlarla kapsam geçerliği sağlanmaya çalışılmıştır. Uzman görüşlerine dayanarak beşli likert tipte 19 maddelik uygulama formu elde edilmiştir. Çalışmanın pilot uygulaması 30 kişiye, açıklayıcı faktör analizi çalışması 390 kişiye uygulanmıştır. Gerekli elemeler sonucu çalışma grubunu 300 kişi oluşturmuştur. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerde kategorik veriler için sayı ve yüzde; numerik veriler için ortalama ve standart sapma sunulmuştur. Numerik değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Histogram grafiği ve Shapiro-Wilk testi ile incelenmiştir. Güvenirlik analizi için Reliability Testi ve Cronbach Alpha Katsayısı; geçerlik analizi için öncelikle verilerin faktör analizine uygun olup olmadığı Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) katsayısı ve Barlett Sphericity testi ile incelenmiştir, sonrasında Açıklayıcı Faktör Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to develop subjective family happiness scale and analyze validation and reliability of this scale in this study. Method: In this study, Subjective Family Happiness Scale (SFHS) oriented to over the age of 18 married and single members of family is developed using the characteristics of conceptually identified happy family as base. Item pool is set considering the contents of Family Assessment Scale (FAS) and Subjective Happiness Scale (SHS) and it is tried to provide the content validity with the sessions made by totally ten experts. On the basis of expert opinions nineteen-point application form is obtained in five point likert type. The pilot scheme of study is applied to 30 people and explanatory factor analysis is applied to 390 people. After required eliminations study group consisted of 300 people. SPSS 22.0 software package is used to analyze the data. In descriptive statistics number and percentage are submitted for categorical data; average and standard deviation are submitted for numerical data. The suitability of numeric variables to the normal distribution is studied with Histogram Graphic and Shapiro-Wilk test. Reliability test and Cronbach Alpha Coefficient are used for reliability analysis. For the validity analysis first of all it is checked whether data are appropriate for factor analysis with Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) coefficient and Barlett Sphericity test and then Explanatory Factor Analysis is applied.